5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mateczka, Matuszka, Monaszka

Ocena: 0
614

Całe dnie spędzała w szpitalnych salach. Wśród jęków i niecierpliwości chorych pozostała radosną i ofiarną pielęgniarką. Na jej dyżurze nikt nie umarł bez pojednania z Bogiem.

fot. archiwum

Już świadkowie życia s. Marty Wiącek mieli poczucie obcowania ze świętą, ale dopiero jej śmierć w 30. roku życia – porównywana z ofiarą o. Maksymiliana Marii Kolbego – potwierdziła jej słowa: „Z nieba będę mogła czynić więcej dobra i moja pomoc będzie skuteczniejsza”.

Jej powołanie biegło dwiema ścieżkami: duchową i pielęgniarską. Wiosną 1904 r. pracowała w szpitalu w Śniatynie (dziś Ukraina) – trzeba było wysprzątać izolatkę po chorej na tyfus. To było zadanie dozorcy szpitalnego, ale s. Marta wyręczyła go, by jako ojciec rodziny się nie narażał. Zachorowała i po krótkiej chorobie zmarła na tyfus 30 maja 1904 r. Na ten moment „złączenia się z Jezusem w niebie” czekała od chwili złożenia ślubów w 1897 r.

Jako dwulatka zachorowała śmiertelnie i powierzona została Maryi. Była trzecią z ośmiorga rodzeństwa, ale to na nią spadły matczyne obowiązki, gdy mama podupadła na zdrowiu. Marta miała wtedy 11 lat i łączyła je z nauką w szkole ludowej, o tyle trudną, że w języku niemieckim (mieszkała we wsi Nowy Wiec na Pomorzu), a w domu mówiono wyłącznie po polsku. Siły czerpała z modlitwy w ogrodzie przy figurce św. Jana Nepomucena – odnowionej za sprawą Marty. Rodzeństwo nazywało starszą siostrę „drugą mamą”. Jeszcze nie wiedziała, że „Mateczką”, „Matuszką”, „Monaszką” wkrótce nazywać ją będą także jej pacjenci.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 21 (760), 24 maja 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 03 czerwca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter