4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kula światła

Ocena: 0
579

Jezus to światło oraz źródło światła, patrzący na nas z miłością – to obraz autorstwa o. Jacka Hajnosa OP.

Dominikanin namalował wizerunek Jezusa Miłosiernego wedle wskazówek z „Dzienniczka” św. s. Faustyny, jednak różniący się od znanych nam przedstawień. Dzieło trafi do budującego się kościoła w Wielgolesie Brzezińskim (powiat miński).

 


WŁASNY JĘZYK TWÓRCZY

Obraz powstał w ramach inicjatywy „Namalować katolicyzm od nowa”, której celem jest odnowa sztuki sakralnej.

Zaproszeni do przedsięwzięcia malarze brali udział w weekendowym spotkaniu, w czasie którego m.in. zapoznali się z tradycyjnymi przedstawieniami Jezusa Miłosiernego, autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego i Adolfa Hyły. – Liczyliśmy się z tym, że ludzie są przyzwyczajeni do tych wizerunków i niektórzy traktują je wręcz kanonicznie. Jednocześnie wiedzieliśmy, że samo przesłanie Jezusa do s. Faustyny jest kanoniczne, natomiast język twórczy, w którym wyraża się to przesłanie – nie. Dlatego możemy we właściwym nam języku twórczym podejmować ten temat – mówi o. Hajnos.

Malowanie o. Jacek zaczął, jak w przypadku każdego obrazu, od modlitwy i zastanawiania się nad konkretną koncepcją. – Od początku poruszało mnie, że Jezus jest światłem i źródłem światła. Chciałem połączyć ten motyw teologiczny z przesłaniem Jezusa do św. s. Faustyny – opowiada. Dominikanin chciał też, by Jezus patrzył z miłością i akceptacją na osobę, która będzie z różnych stron patrzeć na obraz lub modlić się przed nim. Dlatego dużo pracował nad uzyskaniem takiego efektu.

Technicznie wymagające było przedstawienie światła. – Zdecydowałem, że będę używał mocnych barw dopełniających, żeby uwypuklić jarzeniowość koloru – mówi artysta. Ciemność wokół postaci jeszcze bardziej podkreśla, że to Jezus jest światłością. – Ciemność jest symbolem grzechu, słabości, nędzy świata, naszej kondycji i Jezus w to wchodzi – dodaje.

 


DAR DLA NOWEGO KOŚCIOŁA

Bp Jacek Grzybowski, od początku wspierający całą inicjatywę „Namalować katolicyzm od nowa”, zwraca uwagę na symbolikę obrazu. – Uderzyło mnie to, że Jezus jest rozświetloną postacią wychodzącą z ciemności i w ręku trzyma taką kulę światła, która wychodzi z Jego wnętrza. Gdyby to światło rozlało się na cały świat, byłoby epifanią Pana Boga. A Chrystus je przytrzymuje i jakby daje nam tylko te promienie, ponieważ my nie jesteśmy w stanie tu na ziemi zobaczyć Boga takim, jakim On jest – mówi biskup, który wraz z ks. kan. Dariuszem Marczakiem i ks. Markiem Twarowskim nabył wizerunek.

Dzieło trafi do kościoła w Wielgolesie Brzezińskim, który jeszcze jest w stanie surowym. Jak mówi bp Jacek Grzybowski, przed proboszczem, ks. Markiem Lemiechem, stoi zadanie zapewnienia aranżacji architektonicznej dla obrazu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter