14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 25 maja 2019

Ocena: 4.9
995

Jesteśmy jego własnością, Jego ludem, owcami Jego pastwiska.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com/CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Teresa Kuleczko

Pierwsze czytanie: Dz 16, 1-10

Dzisiejszy fragment opowiada o rozpoczęciu drugiej podróży misyjnej Pawła. Tym razem do Apostoła dołączył jeden z jego umiłowanych uczniów, adresat dwóch listów – Tymoteusz. Paweł zadbał o jego obrzezanie, chociaż nie było takiej doktrynalnej konieczności. Był to jednak zabieg taktyczny, aby mogli ewangelizować środowisko żydowskie.

Głównym przewodnikiem wyprawy jest Duch Święty. Ma On własne plany misyjne, odmienne od ludzkich. Apostoł Narodów zamierzał, bowiem głosić Ewangelię w Azji, jednak w Troadzie miał nocne widzenie Macedończyka, który prosił go o pomoc. Paweł zinterpretował tę wizję, jako Boże wezwanie do udania się do Europy, by tam głosić Dobrą Nowinę. Czyż nie jest to ważne wydarzenie w historii naszego kontynentu, kiedy to sam Duch Święty wskazał drogę Dobrej Nowinie do Europy?

Apostoł i jego współpracownicy z wielkim zapałem odpowiedzieli na Boże wezwanie. Zakładając pierwsze gminy, Paweł budował fundamenty, na których opierały się kolejne misje.

Prowadzenie ewangelizacji było i jest przedsięwzięciem trudnym, wymagającym więcej niż dobrej organizacji, całkowitego oddania się do dyspozycji Duchowi Świętemu. Także i nas Pan Bóg wzywa dzisiaj do złożenia świadectwa prawdzie Ewangelii.

 Psalm responsoryjny: Ps 100, 2-3.4-5

Jest to pieśń pochwalna, pełna dziękczynienia, wyrażonego w śpiewie liturgicznym. Hymn wzywa do modlitwy liturgicznej, aby nie tylko wejść przez bramy i dziedzińce do świątyni, ale także radośnie wychwalać Boga. W centrum pieśni znajduje się wyznanie wiary w Jedynego Boga. Następnie psalm głosi wiarę w Boga Stwórcę, który jest źródłem istnienia i życia. Hymn przypomina, że Izrael został wybrany przez Boga: „Jesteśmy jego własnością, Jego ludem, owcami Jego pastwiska”.

Czy mam świadomość, jako członek nowego Ludu Bożego, że należę do owczarni, którą Pan prowadzi na odwieczne pastwiska niebieskie?

Psalm kończy medytacja nad trzema Bożymi przymiotami, określającymi przymierze Boga z Jego ludem: dobrocią, miłością miłosierną i wiernością. Te cechy określają więź, która nierozerwalnie trwać będzie przez pokolenia pomimo grzechów i niewierności ludzi. Ufność w niewyczerpaną miłość Bożą towarzyszy Ludowi Bożemu pośród pokus i słabości dnia codziennego.

 Ewangelia: J 15,18-21

Jezus naucza nas o głębokiej więzi, jaka łączy Go z uczniami i uczniów między sobą i z Nim. Do tej więzi miłości i przyjaźni, którą żyje Trójca Przenajświętsza, On sam dokonuje wyboru. To od Niego wychodzi inicjatywa, natomiast dla człowieka jest to niezasłużony dar łaski. Przyjęcie tego daru, tego Bożego wyboru, jest właściwym wyborem, dokonanym przez człowieka, ale pociąga za sobą nie tylko wspólnotę miłości, ale także wspólnotę losu.

Jezu, dziękuję Ci, że niczego przed nami nie ukrywasz, że mówisz wprost, czego można doświadczyć za przyznawanie się do Ciebie. Panie, daj nam siłę i odwagę, aby dzielić z Tobą Twój los, gdy będzie taka potrzeba.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter