28 października
środa
Szymona, Tadeusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - poniedziałek IV tygodnia Adwentu

Ocena: 4.8
943

Do głoszenia słowa Bożego w naszej społeczności potrzebna jest odwaga cywilna.

-teksty czytań-

fot. wikipedia / domena publiczna

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, Maciej Szulim

Pierwsze czytanie: Ml 3, 1-4.23-24

Te słowa proroka Malachiasza już od dawna nie są skierowane do Żydów, którzy nie posiadają kultu ofiarniczego. Słowo Boże kieruje je do Kościoła, który w Eucharystii zostaje włączony w sprawowanie Ofiary Chrystusa. Kieruje je do biskupów, księży, zakonnic, świeckich. Kieruje je do mnie.

Nieskończona miłość Boża wydaje się w Biblii poniekąd zrelatywizowana tylko w jednym przypadku: wobec uczonych w Piśmie i sprawujących kult. Można czasami odnieść wrażenie, że wielu z nas uczestnictwo w sakramentach traktuje jako zabezpieczenie zbawienia. Czy nie jest jednak tak, że sakramenty sprawowane w Kościele służą całej ludzkości, a na nas, którzy je sprawujemy, nakłada trudny obowiązek „składania Panu ofiar sprawiedliwych”? Prorocy krytykujący kapłanów i lewitów, Jezus grożący faryzeuszom, kierują swoje słowa także do nas. Eucharystia, w przeciwieństwie do ofiar ze zwierząt, jest prawdziwą Ofiarą gładzącą grzechy. Nie sprawia to jednak, że nas, którzy ją sprawują, Bóg nie będzie próbował w ogniu jak złoto. Jeżeli ktoś jest pewny swojego zbawienia, niech nabierze wątpliwości, pojedna się ze wszystkimi, zwróci każdemu, któremu jest coś winien, wreszcie niech sprzeda wszystko i pójdzie za Nim - choćby nawet kiedyś został już raz biskupem.

 

Psalm  25, 4-5.8-9.14.14

Refren dzisiejszego psalmu responsoryjnego doskonale nakierowuje nas na sposób jego interpretacji adekwatny do zbliżającej się Uroczystości Bożego Narodzenia. Podnieśmy głowy i wyruszmy w drogę za Zbawcą, gdyż Bóg we Wcieleniu dał nam najpełniej poznać to, o co wraz z psalmistą od zawsze błagamy: aby poznać Jego ścieżki.

 

Ewangelia: Łk 1, 57-66

Kontestacja, zerwanie z przyzwyczajeniami, tradycją - to także Ewangelia. Otwarcie na Bożą łaskę wymaga od nas niejednokrotnie wyjścia poza schematy i strefę komfortu. Tak też czyni Zachariasz po początkowym oporze, aby uwierzyć w to, co niewiarygodne. Do głoszenia słowa Bożego w naszej społeczności potrzebna jest odwaga cywilna, która pozwoli nam przeciwstawić się temu, co w tym społeczeństwie jest niezgodne z wolą Bożą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 października

Środa, XXX Tydzień zwykły
+ Święto świętych Apostołów Szymona i  Judy Tadeusza
Cały tłum starał się Go dotknąć, poniewa moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 19,2-5;Łk 6,12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter