6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - piątek - I tydzień po Narodzeniu Pańskim

Ocena: 4.6
1593

Miejmy i my odwagę głosić prawdę o Zbawicielu, o Jego odkupieńczej miłości do każdego człowieka i o nieskończonym miłosierdziu.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, Teresa Pieczyńska

Pierwsze czytanie: 1 J 2,29-3,6

Głównym motywem pierwszego czytania jest wezwanie do trwania w wierze w Jezusa Chrystusa, unikanie wszelkiej okazji do grzechu oraz propagowanie miłości braterskiej. Postępowanie zgodne z nauką Jezusa winno cechować każdego, kto dąży do osiągnięcia życia wiecznego u Jego boku. Autor Listu wzywa do zachowywania wiary i do godnego życia poprzez odrzucenie grzechu, który niszczy naszą relację z Bogiem. Uczeń Chrystusa ma być przykładem dla innych. Jego życie powinno być przepojone nauką Chrystusa, transparentne. Godność dziecka Bożego jest zaszczytem. Uczynienie z niej dewizy życia powinno być, zatem nakazem serca. Świadomość, że zostaliśmy odkupieni przez męczeńską śmierć Syna Bożego, powinna wzbudzać w nas pragnienie Jego bliskości, częstego korzystania z sakramentu Eucharystii. Stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, odkupieni przez mękę i śmierć Jego Syna, wszyscy jesteśmy predestynowani do zbawienia, ale droga do niego wymaga od nas osobistego wysiłku. Ludzie mają w nas widzieć chrześcijan, którzy teorię przekuwają w praktykę.

Jeśli umiemy praktykować miłość miłosierną, to będziemy umieli czcić Boga i zmierzać ku wieczności. Przez miłość pozwalamy Bogu spełniać w nas swoje dzieło. Przez miłość całkowicie zawierzamy się Bogu. I to On działa w nas, my działamy w Nim, przez Niego i razem z Nim. (Kardynał Robert Sarah, Nicolas Diat, Bóg albo nic. Rozmowa o wierze, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2016, s. 114)

Psalm responsoryjny: Ps 98, 1bcde.3c-4.5-6

Ponownie słuchamy dziś Psalmu 98, wzywającego do powszechnego oddawania czci Bogu Najwyższemu. Utwór, który powstał najprawdopodobniej za panowania króla Dawida, mający dziś około 3000 lat, nie stracił nic ze swojej aktualności. Jest hymnem wychwalającym wszechmoc Bożą i zapraszającym wszystkich do wielbienia Jego majestatu.

Ewangelia: J 1, 29-34

Św. Jan Chrzciciel natychmiast rozpoznaje Mesjasza w Osobie Jezusa. Udziela Mu chrztu, wyznaje wiarę i daje świadectwo. Cała prawda o Bożym Synu zawiera się w tych kilku zdaniach, które wygłasza do obecnych. Duch Święty pod postacią gołębicy, zstępujący na Jezusa, jest potwierdzeniem słów św. Jana.

Miejmy i my odwagę głosić prawdę o Zbawicielu, o Jego odkupieńczej miłości do każdego człowieka i o nieskończonym miłosierdziu. Św. Jan ryzykował własnym życiem, nawołując innych do zmiany życia, do porzucenia grzechu i głosząc przyjście Mesjasza. Wyznając naszą wiarę, jesteśmy w komfortowej sytuacji, bowiem dawanie świadectwa przynależności do Kościoła Chrystusowego i ewangelizowanie innych nie grozi nam takimi konsekwencjami jak świętemu Janowi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter