18 września
środa
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 7 sierpnia

Ocena: 5
465

Musimy uwierzyć, że Bóg może mieć realny wpływ na nasze życie, jeżeli tylko otworzymy się na Jego łaskę.

- teksty czytań -

fot. pixabay.com/CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Maciej Szulim

Pierwsze czytanie: Lb 13, 1-2. 25 – 14, 1. 26-30. 34-35
Niezależnie od tego, czy izraelscy zwiadowcy mieli rację co do przeważających sił ludów kananejskich zamieszkujących Ziemię Obiecaną, w ich spojrzeniu na sprawę zabrakło odniesienia do otrzymanej wcześniej Bożej obietnicy. Można jednak przyjąć, że, nawet mierząc ludzką miarą, dopuścili się także wyolbrzymienia trudności, jakie stały im na drodze do realizacji wcześniej podjętego celu. Granica Jordanu mogła być dla Izraelitów tak przerażająca jak dla wielu z nas granice kraju, niesatysfakcjonującej pracy, uprzedzeń czy głębokiej, autentycznej autorefleksji, która wywróciłaby nasze życie do góry nogami. Przy całym narzekaniu na brak egipskiego dobrobytu, pustynia szybko okazała się dla Izraelitów strefą komfortu - Boże wezwanie zaś zawsze oznacza wyjście z niej. Tak jak Abraham, Izraelici na pustyni, Jezus oraz wielu świętych, jesteśmy wezwani do wychodzenia z naszych byle jakich, ale bezpiecznych pustyń i wkraczania na drogę wojny o Ziemię Obiecaną. Dotyczy to także tych stref komfortu, które kamuflują się w naszych refleksjach pod postacią konserwatyzmu lub - przeciwnie - otwartości na zmianę, gdyż należy pamiętać, że żadna z tych dwóch postaw nie jest nigdy z zasady bardziej chrześcijańska od drugiej.

Psalm responsoryjny: Ps 106 (105), 6-7a. 13-14. 21-22. 23
Czy wobec nieskończonego miłosierdzia Bożego istnieje jakikolwiek sens modlitwy wstawienniczej? Czy Bóg się gniewa? Rozmyślając nad Jego miłością i sprawiedliwością można odnieść wrażenie, że im bliżej Niego jesteśmy lub byliśmy, tym bardziej narażeni jesteśmy na Jego gniew. Im bliższa relacja i większa świadomość nauki chrześcijańskiej, tym większa odpowiedzialność, a im więcej wielkich Bożych czynów w naszych życiu, tym większą winę ponosimy za zapominanie o Bogu, który nas ocalił. Paradoksalnie więc, to nie o grzeszników, którzy nie poznali nigdy Jezusa jako ich Zbawiciela powinniśmy się martwić w chwili ich śmierci, ale o tych, którzy, poznawszy Boga, zapomnieli o Nim i „tym wystawili Go na próbę”.

Ewangelia: Mt 15, 21-28
Przedziwne, szorstkie zachowanie Jezusa jest jednym z najtrudniejszych momentów całego Nowego Testamentu. Wielu jest zdania, że służy ono jedynie temu, aby podkreślić ogromną i pełną uniżenia wiarę poganki oraz litość, jaką wywołuje ona w Synu Dawida, który ostatecznie postanawia uzdrowić jej córkę. To, co najbardziej godne pochwały w zachowaniu Kananejki, to świadomość mocy, z jaką ma do czynienia. Nie wystarczy wierzyć w Boga, ale przyjąć do wiadomości, że może On mieć realny wpływ na nasze życie, jeżeli tylko otworzymy się na Jego łaskę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -