18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 20 sierpnia 2019

Ocena: 2.75
625

W dzisiejszej Ewangelii Jezus zapewnia swoich uczniów, że rezygnacja z dotychczasowego spokojnego, dostatniego życia z bliskimi u boku zostanie hojnie wynagrodzona w życiu wiecznym, gdzie mól ani rdza nie niszczy, gdzie czeka na nas Dobro nieprzemijające, odwieczne. Nie obiecuje chwały ziemskiej. Ponadto, nagroda przeznaczona dla nas, wymaga oczekiwania.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com / CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: o. Grzegorz Mossakowski CP

Pierwsze czytanie: Sdz 6, 11-24a

Liturgia Słowa stawia nam przed oczy postać Gedeona – jednego z sędziów Izraela. Był on najmłodszym z dzieci Joasza z rodu Abiezera, rodu najmniejszego w plemieniu Manassesa. Takiego właśnie człowieka, nie cieszącego się szczególnym autorytetem czy poważaniem w Izraelu, Pan powołuje do rozprawienia się z wrogami ojczyzny, którzy łupili ją na skutek odstępstwa Izraelitów od kultu Jahwe na rzecz składania ofiar obcym bożkom. Powołanie Gedeona jest wyjątkowe. Żaden z Sędziów Izraela nie został powołany w sposób bezpośredni, jak to Bóg uczynił z Gedeonem, i do tego w sposób tak uroczysty – przez wezwanie anioła Pana i przyjęcie ofiary, którą przygotował młodzieniec. Anioł Pański w scenie powołania wita Gedeona słowami: „Pan jest z Tobą dzielny wojowniku“. Wzywa go do walki z koczowniczym ludem Madianitów, o wiele liczniejszym i silniejszym militarnie od Izraela, który wielokrotnie najeżdżał ziemie Izraelitów, plądrując i siejąc zniszczenie oraz śmierć. „Ponieważ Ja będę z tobą, pobijesz Madianitów, jakby to był jeden mąż“ - powiedział Pan do Gedeona.

I my, w naszym życiu, często jesteśmy gnębieni rozmaitymi trudnościami i kłopotami w życiu rodzinnym, zawodowym czy w życiu duchowym. Przykład Gedeona pokazuje nam, że Bóg nie pozostawia nas z nimi samymi. I do nas, tak jak do Gedeona, Pan mówi: „Pan jest z Tobą dzielny wojowniku“. On nie usuwa z naszej drogi do zbawienia przeszkód, byśmy nie musieli doświadczać żadnych trudów. Wzywa nas do wytrwałego znoszenia ich, do umacniającego nas zmagania się z przeciwnościami. Bóg zapewnia i nas, że jeśli pełni ufności w Niego będziemy się zmagać z tym, co niesie życie, zwyciężymy, bo On jest zawsze z nami, gotów by nas umacniać swymi łaskami.   

Psalm responsoryjny:    Ps 85, 9. 11-12. 13-14

„Pan głosi pokój swojemu ludowi“ - śpiewamy w refrenie psalmu responsoryjnego w dzisiejszej Liturgii Słowa. Obecnie światu bardzo tego pokoju brakuje. Brakuje go w relacjach międzynarodowych, w społeczeństwach, w rodzinach, w sercach pojedyńczych osób. Brak pokoju w duszy jednego człowieka może odebrać go wielu innym ludziom.

Czy w mojej duszy panuje pokój? Czy panuje on w mojej relacji do Boga, do najbliższych? Czy jego brak w tych obszarach nie zatruwa moich kontaktów z innymi ludźmi: w pracy, w miejscu nauki? Czy nie szukam fałszywego pokoju dla swojej duszy w tym, co daje świat, zamiast czerpać go od Pana na modlitwie?

Ewangelia: Mt 19, 23-30

W dzisiejszej Ewangelii Jezus zapewnia swoich uczniów, że rezygnacja z dotychczasowego spokojnego, dostatniego życia z bliskimi u boku zostanie hojnie wynagrodzona w życiu wiecznym, gdzie mól ani rdza nie niszczy, gdzie czeka na nas Dobro nieprzemijające, odwieczne. Nie obiecuje chwały ziemskiej. Ponadto, nagroda przeznaczona dla nas, wymaga oczekiwania.

My, przesiąknięci mentalnością konsumpcyjną, zanużeni w dzisiejszym pędzącym za rozlicznymi sprawami społeczeństwie, nie potrafimy czekać. Denerwujemy się, gdy autobus spóźni się choćby o minutę. Niekiedy nie jesteśmy w stanie cierpliwie czekać, gdy realizacja zamówienia w pubie trochę się opóźni... Od Pana Boga, za poniesione trudy, za akty czci wobec Niego, za doznane krzywdy, czasami także oczekujemy natychmiastowego wynagrodzenia w tym przemijalnym świecie. On chce nagrodzić nas czymś wspanialszym, nieskończonym, samym sobą. Wymaga od nas jednak oczekiwania. Pracujmy nad cnotą cierpliwości w codziennych sytuacjach naszego życia, byśmy z należytym usposobieniem wyglądali nagrody  wiecznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -