6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 11 sierpnia

Ocena: 5
1148

Przyjacielem nazywam tego, który potrafi czuwać, być obok, siedzieć i trzymać za rękę bez żadnego słowa. Wystarczy sama jego obecność, jego gotowość. Tej samej gotowości oczekuje od nas dzisiaj Jezus.

- teksty czytań -

fot. pixabay/ cco

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Alicja Sarnocińska

 

Pierwsze czytanie: Mdr 18, 6-9
    Przodkowie Izraela nie wiedzieli, kiedy nastąpi noc wyzwolenia narodu, lecz świadomość, że będą wolni, dodawała im otuchy. Zawierzyli przysięgom i oczekiwali ocalenia. Ile razy nam udało się uwierzyć komuś na słowo? Czy jesteśmy w stanie uwierzyć, że w naszym życiu również nastąpi wyzwolenie przez Boga? Od dzieciństwa uczymy się ufności do drugiej osoby. Jeżeli zawiedliśmy się na słowie rodzica, ciężko będzie nam zbudować ufność wobec innych, a szczególnie ufność wobec Boga. Wiara pozwala przyjąć rzeczywistość, której nie widać, której jeszcze nie możemy doświadczyć, ale którą gwarantuje słowo Boga. Dzięki wierze w Osobę i dzieło Chrystusa możemy być pewni wielkich dóbr, które czekają nas w niebie. Czy potrafimy pokonać ludzkie obawy i wierzyć z ufnością? W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, które ciężko nam zrozumieć. Nie otrzymaliśmy przecież przy narodzinach mapy ze wskazówkami, jak mamy żyć ani harmonogramu Bożych działań. Pozostaje nam tylko stawiać kolejne kroki „w ciemności”, trzymając zapaloną pochodnię wiary. Jesteśmy zaproszeni przez dzisiejsze słowo do czujności i otwartości na Boży głos. Bądźmy zatem posłuszni Jego woli.

Psalm responsoryjny: Ps 33, 1.12.18-19.20.22
     „Sprawiedliwi, wołajcie radośnie na cześć Pana, prawym przystoi pieśń chwały” – to pierwsze słowa biblijnego psalmu 33, hymnu ku czci Opatrzności Bożej. Jesteśmy zachęcani do całkowitego oddania się w modlitwie Panu Bogu. Psalmista zapewnia nas, że to, co ma się stać, stanie się za sprawą Jego łaski. Ci, którzy jej oczekują, zostaną ocaleni. „Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska, według nadziei pokładanej w Tobie!”

Drugie czytanie: Hbr 11, 1-2.8-19    
    Co daje mi wiara? Wiara nie jestem celem życia chrześcijańskiego, lecz wyłącznie środkiem. Celem naszego życia jest życie wieczne. Wiara jest „poręką dóbr przyszłych”. Bóg daje mi gwarancję życia wiecznego. Bóg nie jest wyłącznie Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba. On jest Bogiem naszym. Jest Bogiem Twoim, Alicji, Magdaleny, Mateusza, Błażeja…, jeśli tylko przyjęliśmy od Niego porękę naszych przyszłych dóbr. Bóg staje dla nas w pozycji naszego dłużnika. To, co nam się należy od Niego, a czego na ziemi nigdy nie możemy mieć w pełni, to komunia z Nim, miłosne i pełne szczęścia zjednoczenie, trwanie w jedności z Tym, który jest pełnią wszelkiej miłości. Chrystus jest tym, który rodzi we mnie wiarę, bowiem On jest Słowem Boga, a wiara jest owocem słuchania Słowa.

Ewangelia: Łk 12, 32-48
    Aby wyrazić miłość, czasem trzeba coś powiedzieć, czasem zrobić, a czasem po prostu czuwać. Czuwanie w oczekiwaniu na kogoś jest wyrazem miłości, bo mówi o tym, że nie zapomnieliśmy o tej osobie i że jest ona dla nas kimś ważnym. Przyjacielem nazywam tego, który potrafi czuwać, być obok, siedzieć i trzymać za rękę bez żadnego słowa. Wystarczy sama jego obecność, jego gotowość. Tej samej gotowości oczekuje od nas dzisiaj Jezus. Nie trzeba się domyślać godziny Jego przyjścia, ale być na nie gotowym.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter