3 czerwca
sobota
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katedra Notre-Dame będzie jasna

Ocena: 4.45
301

Chcemy, by wszyscy, który w przyszłości odwiedzą katedrę Notre Dame w Paryżu mogli się zetknąć z chrześcijańskim świadectwem, by z turysty stali się pielgrzymem – mówi ks. Olivier Ribadeau-Dumas, który od 5 miesięcy jest rektorem tej wyjątkowej świątyni i w imieniu Kościoła czuwa nad jej odbudową.

fot. www.wikipedia.org - pożar katedry w 2019 r.

Podkreśla, że bardzo ważne jest zachowanie jej charakteru sakralnego, aby ponownie stała się znakiem obecności Boga w świecie i historii. Ks. Ribadeau-Dumas był do niedawna rektorem sanktuarium w Lourdes. Wcześniej pełnił funkcje sekretarza i rzecznika episkopatu. Jest on jednak kapłanem archidiecezji paryskiej i to właśnie w katedrze Notre Dame przyjął święcenia. Z tą świątynią łączą go więc osobiste więzy. Wie jednak, że ta świątynia istnieje dzięki geniuszowi dawnych pokoleń, a także dzięki odwadze i poświęceniu strażaków, którzy ocalili ją podczas pożaru w 2019 r.

Ponowne otwarcie katedry zostało zaplanowane na 8 grudnia przyszłego roku. Jej rektor zapewnia, że już teraz na podstawie tego, co zostało zrobione, można sobie wyobrazić, jak wspaniała będzie po remoncie. Przede wszystkim będzie jasna, bo oczyszczone zostaną poczerniałe na przestrzeni wieków kamienie, z których została wykuta. Jasne też będą znajdujące się w katedrze obrazy. Ks. Ribadeau-Dumas zapewnia, że wszyscy, nie tylko chrześcijanie, podchodzą do tej budowli z wielkim szacunkiem.

W wywiadzie dla agencji SIR ujawnił, że arcybiskup Paryża zgodził się na otwarcie świątyni pod trzema warunkami: aby było to otwarcie definitywne, zarówno dla wiernych, jak i zwiedzających i by na swoim miejscu znajdował się już ołtarz główny. Abp Urlich wybrał też pięciu artystów, którym zlecono przygotowanie pięciu najważniejszych elementów sakralnych w katedrze: chrzcielnicy, ołtarza, tronu biskupiego, ambony i tabernakulum.

Przed pożarem katedrę Notre- Dame odwiedzało co roku 12 mln osób. Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakie wzbudził jej pożar, ks. Ribadeu Dumas przypuszcza, że kiedy ponownie zostanie oddana do użytku pielgrzymów i zwiedzających może być jeszcze więcej, nawet 15 mln rocznie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 czerwca

Niedziela - Uroczystość Świętej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 3, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Wzmacnianie relacji

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter