6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kalwaria Pacławska: Podkarpacka Pielgrzymka Straży Pożarnych

Ocena: 0
3319

Strażacy z całego województwa podkarpackiego uczestniczyli w niedzielę w 23. Podkarpackiej Pielgrzymce Straży Pożarnych do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.

fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Mszy świętej przewodniczył abp Adam Szal. Metropolita przemyski przypominał w kazaniu o tym, jak ważne w życiu są przykazania.

Abp Szal zwrócił uwagę, że ludzie otoczeni są przeróżnymi przykazaniami – mogą to być przepisy prawne, zalecenia medyczne, czy instrukcje obsługi różnych urządzeń. Jak zaznaczył, wskazówkami w relacjach ludzi z Bogiem i między sobą są przykazania Boże. – Te przykazania są wpisane w nasze sumienia, w nasze serca, w naszą ludzką naturę. Nawet, jeśli człowiek jest niewierzący, czuje w swojej naturze, że powinien przestrzegać pewnych zasad. Do tych przykazań człowiek, kierując się swoim naturalnym rozumem może dojść własnymi siłami – stwierdził.

Kaznodzieja przypomniał, że Dekalog był motywem przewodnim pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1991 r., bo jak podkreślał, „od tych dziesięciu słów zależy przyszłość człowieka, społeczeństwa, narodu i całego świata”. – Trzeba się wciąż formować i ciągle wracać do tego, aby być tym przykazaniom wiernym. Trzeba wracać do Dekalogu i traktować go nie jak utrudniające nam życie zasady postępowania, ale jako pomoc w dotarciu do celu – powiedział abp Szal.

Metropolita przemyski krytycznie odniósł się do postawy, kiedy człowiek nazywa się chrześcijaninem, ale z niektórymi przykazaniami się nie zgadza. Jako przykłady podał szacunek do życia ludzkiego, pracę w dni świąteczne, uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., czy handel w niedzielę.

Abp Szal chwalił strażaków za to, że nie tylko pomagają ofiarom pożarów i wypadków, ale że angażują się w różne działania społeczne i religijne. – Bądźcie drodzy siostry i bracia strażacy wierni przykazaniom, a zapewne wtedy nasze życie będzie lepsze. Kultywujcie także walkę z tymi wadami narodu, z którymi trudno nam sobie poradzić – zachęcał.

Hierarcha przekonywał, że nadając swojej służbie motywację pełnienia jej z miłości, to ta praca będzie miała szczególny walor i doprowadzi strażaków do świętości.

Podczas Mszy św. uroczyście przekazano do sanktuarium relikwie św. Floriana – patrona strażaków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter