29 września
piątek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jezuita z Niemiec zostanie błogosławionym

Ocena: 5
560

Po raz pierwszy niemiecka diecezja Rottenburg-Stuttgart będzie przeżywać uroczystość beatyfikacji. W sobotę 16 lipca nowym błogosławionym zostanie ogłoszony jezuita, o. Johann Philipp Jeningen (1642-1704).

fot. www.cathopic.com

Beatyfikacyjnej Mszy św. w bazylice św. Wita w Ellwangen będzie przewodniczyć wysłannik papieski, kardynał Jean-Claude Hollerich z Luksemburga. Koncelebransami będą: biskup Rottenburga Gebhard Fürst i arcybiskup Nikola Eterović, nuncjusz apostolski w Niemczech.

Pamięć o misjonarzu ludowym z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648), znanym jako Apostoł Ries, jest żywa do dziś we wschodnim regionie Badenii Wirtembergii – przypomniała niemiecka agencja katolicka KNA. W latach tego niezwykle brutalnego i krwawego konfliktu w dziejach Europy jezuita otaczał opieką ciężko doświadczonych wojną chłopów, udzielał sakramentów. Sam prowadził bardzo ascetyczny tryb życia.

W życiu o. Jeningena nie ma jednak wielkiego czynu, słynnego dzieła czy znanego odkrycia; popularnym uczyniło go całe jego życie, zwrócone ku ludziom. Do dziś na jego grobie w kaplicy Matki Bożej kościoła w Ellwangen często pojawiają się kwiaty i płoną znicze. Powszechnie o. Jeningen dotąd nazywany jest „dobrym ojcem Filipem”.

To, co zwykłe, robił z niezwykłym oddaniem – mówi znawca biografii o. Jeningena, teolog Wolfgang Steel z Ulm. Ten całkiem normalny jezuita wrył się w pamięć regionu jako uosobienie dobrego człowieka i takim pozostaje do dziś w sercach tamtejszej społeczności – stwierdził niemiecki teolog.

Johann Philipp Jeningen urodził się 5 stycznia 1642 r. w Eichstätt. Do zakonu jezuitów wstąpił 19 stycznia 1663 r. w wieku 21 lat. Po studiach teologii i filozofii pragnął – podobnie jak jego zakonny wzór św. Franciszek Ksawery – wyjechać na misje do Azji, jednak zakon zadecydował inaczej. Przez całe życie o. Jeningen pozostał w regionie granicznym między Bawarią i Badenią-Wirtembergią, o czym przypominają nazwy wielu ulic i placów nazwanych jego imieniem. Dzięki sławie swojej osobistej świętości, przyciągał pielgrzymów z bliska i z daleka. Przez wiele lat wyjeżdżał na misje do całego sąsiedniego landu. Z Ellwangen prowadził około pięćdziesięciu misji rocznie. Zmarł 8 lutego 1704 r. w Ellwangen.

O rozpoczęcie  procesu beatyfikacyjnego wnosił jego zakon, diecezja Rottenburg-Stuttgart i episkopat Niemiec już w 1920 r. Ostatecznie proces rozpoczął się w 1945 r., zaś w 1983 r. zakończył się jego etap diecezjalny i dokumenty zostały skierowane do Stolicy Apostolskiej.

21 grudnia 1989 r. papież Jan Paweł II wydał dekret o heroiczności cnót o. Jeningena i od tej pory przysługiwał mu tytuł czcigodnego Sługi Bożego. 19 czerwca 2021 r. papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem niemieckiego jezuity, co otworzyło drogę do jego beatyfikacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły - święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie
i wszyscy słudzy pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter