„Byłem zbudowany zaangażowaniem Eminencji na rzecz tych, którzy cierpieli z powodu prześladowania, w sprawie poszanowania świętości życia oraz jedności narodu irackiego” - napisał Papież w przesłaniu do przywódcy duchowego irackich szyitów Wielkiego Ajatollaha Aliego Al-Sistaniego.
Franciszek wspomniał w nim o wspólnym spotkaniu, które miało miejsce dwa lata temu w An-Nadżafie podczas wizyty apostolskiej w Iraku. Stanowiło ono kamień milowy na drodze dialogu międzyreligijnego.
Ojciec Święty podkreślił w przesłaniu konieczność szacunku dla godności i praw każdej osoby oraz wspólnoty, szczególnie dla wolności religii, myśli i słowa. Pozostają one źródłem osobistej i społecznej pomyślności, a także harmonii między narodami. Franciszek zaznaczył, że obowiązkiem liderów religijnych jest zachęcanie osób odpowiedzialnych w społeczeństwie obywatelskim do zaangażowania się na rzecz utwierdzania kultury opartej na sprawiedliwości i pokoju poprzez promocję inicjatyw politycznych chroniących podstawowe prawa każdej osoby. Rodzina ludzka powinna odkryć poczucie braterstwa i wzajemnej akceptacji jako konkretną odpowiedź na współczesne wyzwania.
„Dlatego - zauważa Papież – mężczyźni i kobiety należący do różnych religii oraz wyznań, podążając wspólnie ku Bogu, są wezwani do spotkania w przestrzeni wspólnych wartości duchowych, ludzkich i społecznych, aby wykorzystać je do szerzenia najwyższych ideałów moralnych, wypływających z religii”. Ojciec Święty wyraził nadzieję, że chrześcijanie i muzułmanie razem będą świadkami prawdy, miłości i nadziei w świecie naznaczonym licznymi konfliktami i dlatego potrzebującym współczucia i uzdrowienia.