18 sierpnia
niedziela
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Akcja ewangelizacja

Ocena: 4.4
636

Potrzebujemy jednoznacznego świadectwa odwagi wiary - mówi bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. Daczor / wikipedia / praca własna / CC BY-SA 4.0 / Link

Wakacje dla młodzieży to czas luzu i odpoczynku od zajęć szkolnych. Dlaczego w takim czasie Kościół organizuje dla niej ewangelizację?

Wakacje służą także wzbogaceniu swojego wnętrza wartościami duchowymi i kulturalnymi. Stąd parafie, stowarzyszenia i zakony organizują różnego rodzaju wakacyjne spotkania czy dni młodych. W naszej diecezji mamy stałą ofertę rekolekcji oazowych, pielgrzymek pieszych, rowerowych, jest pielgrzymka dla młodzieży ze środowiska wiejskiego na Jasną Górę – lipcowa, bo w sierpniu ta młodzież musi już pomagać przy żniwach. Dzisiaj jadę na spotkanie z kilkoma wspólnotami oazowymi przebywającymi na rekolekcjach. Wczoraj byłem na spotkaniu w miejscowości Długie, gdzie nad jeziorem prowadzona jest kolonia Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna z Gorzowa Wielkopolskiego.

Wakacje to także czas budowania więzi z Kościołem, co dokonuje się pomiędzy i obok rekreacji, zwiedzania ciekawych miejsc, odpoczynku. Świeccy, duchowni i osoby życia konsekrowanego przygotowują się nieraz cały rok do akcji wakacyjnej. Potrzeba dużo wysiłku fizycznego, hartu ducha i ewangelicznego zapału do tego, jak papież Franciszek mówi, wstawania z kanapy i nałożenia dobrych butów. Na szczęście są ludzie gotowi na to.

Czy takie akcje mają wzięcie wśród młodzieży?

Jak najbardziej! Tam gdzie jest młody człowiek, tam powinna iść Ewangelia naszego Pana, tam powinien być obecny Kościół, od Bałtyku po Tatry. Jeżeli mamy tysiące młodych ludzi nad morzem, w Bieszczadach czy w Kostrzynie nad Odrą na Pol’and’Rock Festiwalu, to powinniśmy tam docierać. Obecność ewangelizatorów – ubranych w oznakowane koszulki – daje okazję, żeby porozmawiać na tematy związane z wiarą i życiem chrześcijańskim. Młodzież ma okazję podzielić się wątpliwościach lub znaleźć potwierdzenie życia wiarą w spotkanym księdzu, siostrze zakonnej, biskupie. Minione lata pokazały, jak te spotkania są potrzebne. Dla wielu jest to okazja do stawiania pytań w kwestii życia duchowego czy też spraw związanych z Kościołem. Wiele środowisk neguje czy podważa misję Kościoła, ale także wiarę w Pana Boga. Stykamy się z rzeczywistością odrzucania Ewangelii, dlatego potrzeba odważnie głosić Dobrą Nowinę.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpniaNajczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -