28 lutego
piątek
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Wojda: Boże Narodzenie to tajemnica pokoju!

Ocena: 0
279
fot. pixabay.com

– Owocem Bożego Narodzenia jest pokój. Od każdego z nas zależy, czy ten pokój stanie się jego udziałem. Bóg uczynił wszystko, co było w Jego mocy, aby nas swoim pokojem ubogacić, aby ten pokój wlać w nasze serce. Ten pokój odnajdzie w sobie każdy, kto pozwoli, aby w jego sercu narodził się Jezus, Książę pokoju – mówił podczas pasterki abp Tadeusz Wojda. Metropolita białostocki życzył wiernym odnajdywania Chrystusowego pokoju oraz radości świąt Bożego Narodzenia.

Arcybiskup białostocki mówił, że przeżywane corocznie Boże Narodzenie jest zawsze inne od wszystkich poprzednich, gdyż nie jest ono tylko pamiątką z przeszłości, wydarzeniem jakie dokonało się dwa tysiące lat temu, ale „jest wydarzeniem, jakie dokonuje się nieustannie tu i teraz, w moim sercu, w sercu każdego człowieka, który wierzy i pragnie spotkać Jezusa”. 

Zauważył, że święta narodzin Chrystusa to nie tylko przeżycie, ale przede wszystkim objawienie głębokiej prawdy o spotkaniu Boga i człowieka. –Tego spotkania pragnął człowiek, ale jeszcze bardziej pragnął Bóg. Owa wzajemna tęsknota człowieka do Boga i Boga do człowieka była tak wielka, że Bóg zapragnął przyjść do nas i na zawsze już z nami pozostać – wyjaśniał.

–W tym małym, bezbronnym i potrzebującym wszystkiego Dziecięciu, człowiek, każdy człowiek, odnajduje sens swojego życia, ideał dla którego się poświęcić, siłę do ukierunkowania swojego życia na Boga i człowieka – wskazywał abp Wojda, dodając, że to „dzięki Jezusowi narodzonemu w Betlejem i rodzącemu się nieustannie w Eucharystii człowiek odzyskuje swoją godność i swoje imię, odczytuje na nowo historię swojego stworzenia na obraz i podobieństwo Boże. Dzięki Niemu człowiek poznaje swoje przeznaczenie do bycia w Bogu, którego nic nie jest w stanie przekreślić, nawet żaden grzech, bowiem możemy zawsze żywić nadzieję, że Bóg przebaczy i udzieli mu prawdziwego pokoju”. 

– To dlatego też, jak kiedyś, tak i dziś, spotkanie z Jezusem w Betlejem jest dla nas nowym czasem budowania naszego ludzkiego i chrześcijańskiego życie, zawsze z Jezusem! – mówił metropolita, zachęcając do dobrego wykorzystania czasu i dzielenia się z drugim człowiekiem darem miłości. 

Przywołując słowa Jana Pawła II, że „Boże Narodzenie to tajemnica pokoju”, pasterz Kościoła białostockiego przypominał, że chrześcijanin we współczesnym świecie ma być człowiekiem dobrej woli i budowniczym pokoju, którego źródłem jest Jezus.

–Prosimy więc dzisiaj Jezusa narodzonego w Betlejem, by dodawał nam odwagi i ufności w naszym codziennym, może niełatwym życiu. Niech w naszych sercach króluje radość z tego, że Syn Boży jest z nami, że zna nasze smutki i radości bardziej niż to sobie wyobrażamy. Ufajmy, że On jedyny może i chce nadać nowy sens naszemu życiu i naszej duchowej wędrówce – zachęcał arcybiskup. 

Apelował do wiernych, aby jak pasterze z Betlejem dzielić się radością z innymi i wnosić Dobrą Nowinę o Narodzeniu Jezusa w dzisiejszy zagubiony i pogmatwany świat. – Stańmy się w tym świecie nieustannie poszukującym swojej Bożej tożsamości, narzędziami Jego łaski – mówił. Homilię zakończył modlitwą św. Franciszka z Asyżu rozpoczynająca się od słów „O Panie, uczyń z nas narzędzia Twego pokoju…”.

Białostocką bazylikę archikatedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podczas Mszy św. o północy licznie wypełnili mieszkańcy Stolicy Podlasia. Eucharystię koncelebrowali kapłani pracujący w katedrze. 

Na zakończenie uroczystości życzenia arcybiskupowi metropolicie i wiernym przekazał proboszcz parafii katedralnej, ks. prał. Henryk Żukowski. Księdzu arcybiskupowi życzył, aby oświecony Bożą mocą prowadził wspólnotę Kościoła białostockiego. Wszystkim zaś wiernym zgromadzonym w katedrze oraz telewidzom i radiosłuchaczom życzył, aby „te święta były umocnieniem w wierze nadziei i miłości tym wszystkim, co przynosi Jezus w tajemnicy swojego narodzenia”. 

Tegoroczna pasterka transmitowana była przez białostocki Ośrodek Telewizji Polskiej. Można jej było również wysłuchać na falach Polskiego Radia Białystok.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami

Dziś w Kościele: piątek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 58, 1-9a; Ps 51, 3-6b.18-19; Mt 9, 14-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
28 lutego – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -