25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Betlejem: katolicka Epifania i prawosławne Boże Narodzenie

Ocena: 5
253

Katolicka uroczystość Objawienia Pańskiego zbiega się ze wspomnieniem narodzin Zbawiciela celebrowanym według kalendarza juliańskiego. W Betlejem wspólnota prawosławna oraz koptyjska i syryjska rozpoczęły uroczystości Bożego Narodzenia ingresami swoich hierarchów, które w tym roku nie miały uroczystej oprawy. Bez skautów, muzyki i pielgrzymów został również powitany franciszkański kustosz Ziemi Świętej, który przewodniczył katolickim obchodom święta Trzech Króli.

fot. PAP/EPA

W wigilię święta Objawienia Pańskiego, po tradycyjnym ingresie o. Francesco Pattona, w kościele św. Katarzyny duchowni i nieliczni wierni uczestniczyli w liturgii pierwszych nieszporów. Centralnym punktem uroczystości Objawienia Pańskiego w Betlejem była koncelebrowana suma pod przewodnictwem ojca kustosza. W tym roku katolicką świątynię przy bazylice Narodzenia wypełnili jedynie parafianie z Betlejem oraz duchowni i osoby konsekrowane. W homilii ojciec kustosz podkreślił, że nawet w tym trudnym czasie wojny między narodami, „Bóg mówi nam, że Jego planem jest pojednanie i pokój”. Na zakończenie homilii ojciec Patton skierował do wiernych słowa nadziei:

Nawet jeśli teraźniejszość, której doświadczamy jest trudna, zdominowana nienawiścią i wojną; nawet, jeśli wydaje się, że otacza nas mroczna ciemność, to właśnie to Dzieciątko oświetla noc naszego bólu i cierpienia, i również to Dzieciątko objawia nam nadzieję bycia częścią pojednanej ludzkości, żyjącej w pokoju.

Liturgia Trzech Króli zakończyła się nieszporami oraz sugestywną procesją z figurką małego Jezusa siedzącego na tronie. Podczas procesji z franciszkańskiego kościoła św. Katarzyny do Groty Narodzenia trzech kapłanów niosło symbole tradycyjnych darów złożonych Jezusowi przez Mędrców: złotą różę, dar papieża Pawła VI, szkatułkę z kadzidłem, które posłużyło później do okadzenia Dzieciątka Jezus oraz flakonik mirry. Po odśpiewaniu w Grocie ewangelii o pokłonie Mędrców procesja powróciła do kościoła św. Katarzyny, zostawiając święte miejsce Narodzenia Pana Jezusa na bożonarodzeniowe liturgie wspólnot Kościołów wschodnich. Po uroczystym błogosławieństwie uczestnicy z pobożnością uczcili betlejemską figurkę królującego Dzieciątka Jezus, „Księcia Pokoju”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter