9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Anioł Pański": papież apeluje o pokój, czytanie Biblii - cz. 2

Ocena: 4.5
260

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zachęcił do częstego kontaktu z Pismem Świętym zaapelował o pokój w różnych rejonach świata, a zwłaszcza na Ukrainie oraz złożył życzenia noworoczne obchodzącym Nowy Rok Księżycowy mieszkańcom Dalekiego Wschodu.

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Pełny tekst słów papieża Franciszka:

Drodzy bracia i siostry!

Dzisiejsza trzecia niedziela okresu zwykłego w jest poświęcona szczególnie Słowu Bożemu. Odkryjmy na nowo ze zdumieniem fakt, że Bóg do nas przemawia, zwłaszcza poprzez Pismo Święte. Czytajmy je, studiujmy, rozważajmy, módlmy się nim. Każdego dnia czytajmy fragment Biblii, zwłaszcza Ewangelii: tam Jezus do nas mówi, oświeca nas, prowadzi. A ja przypominam to, co mówiłem innym razem: trzeba mieć małą Ewangelię, kieszonkową, nosić ją w torbie, zawsze przy sobie; i kiedy w ciągu dnia jest chwila, przeczytać coś z Ewangelii. To właśnie Jezus nam towarzyszy. Mała, kieszonkowa Ewangelia, powinna być zawsze z nami.

Dzisiaj pragnę wyrazić życzenia pokoju i wszelkiego dobra wszystkim tym, którzy na Dalekim Wschodzie i w różnych częściach świata obchodzą Księżycowy Nowy Rok. Przy tej radosnej okazji nie mogę jednak nie wyrazić mojej duchowej bliskości wobec tych, którzy przeżywają trudne chwile spowodowane pandemią koronawirusa, w nadziei, że obecne trudności zostaną wkrótce przezwyciężone. Wreszcie życzę, aby życzliwość, wrażliwość, solidarność i harmonia, których doświadczamy w tych dniach w tradycyjnie gromadzących się rodzinach, zawsze przenikały i charakteryzowały nasze relacje, zarówno rodzinne, jak i społeczne, abyśmy mogli żyć pogodnie i szczęśliwie. Szczęśliwego Nowego Roku!

Moje myśli, ze smutkiem, kierują się w szczególności do Mjanmy, gdzie podpalono i zniszczono kościół Matki Bożej Wniebowziętej w wiosce Chan Thar, jedno z najstarszych i najważniejszych miejsc kultu w tym kraju. Wyrażam swą bliskość bezbronnej ludności cywilnej, która w wielu miastach poddawana jest ciężkim próbom. Niech Bóg sprawi, aby ten konflikt szybko się zakończył i aby otworzył się nowy czas przebaczenia, miłości i pokoju. Módlmy się wspólnie do Matki Bożej za Mjanmę. [„Zdrowaś Maryja...”]

Zachęcam też do modlitwy o zaprzestanie aktów przemocy w Peru. Przemoc gasi nadzieję na sprawiedliwe rozwiązanie problemów. Zachęcam wszystkie zaangażowane strony do obrania drogi dialogu między braćmi tego samego narodu, z pełnym poszanowaniem praw człowieka i praworządności. Dołączam do biskupów peruwiańskich, którzy mówią: „No a la violencia, venga de donde venga! ¡No más muertes! [Nie dla przemocy, niezależnie od tego, skąd pochodzi! Nigdy więcej śmierci!] Na placu św. Piotra obecni są Peruwiańczycy!

Z Kamerunu napływają pozytywne sygnały, które dają nadzieję na postęp w kierunku rozwiązania konfliktu w regionach języka angielskiego. Zachęcam wszystkie strony sygnatariuszy porozumienia do wytrwania na drodze dialogu i wzajemnego zrozumienia, ponieważ tylko w spotkaniu można planować przyszłość.

Pozdrawiam was wszystkich, którzy przybyliście z Włoch i innych krajów. Pozdrawiam pielgrzymów ze Splitu, Warszawy - jest wielu Polaków, widzę flagi - i Méridy-Badajoz (Hiszpania), a także tych z Ascoli Piceno, Montesilvano i Geli, grupę ze Szkoły Anioła Stróża w Alessandrii, grupę z Gioventù Ardente Mariana w Rzymie oraz członków Katolickiego Stowarzyszenia Psychologii.

W tych dniach, kiedy modlimy się szczególnie o pełną jedność wszystkich chrześcijan, nie zapomnijmy, proszę, modlić się o pokój dla udręczonej Ukrainy: niech Pan pocieszy i podtrzyma ten naród, który tak bardzo cierpi! Oni tak bardzo cierpią!

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Również do młodzieży Niepokalane. I proszę nie zapominajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter