20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka niewiadoma

Ocena: 4.68
2125

Historia piłkarskiej reprezentacji Polski nie kłamie. I jasno przypomina, że nawet najlepszym trenerom zdarzały się trudne debiuty.

fot.pixabay.com

Przykłady? Antoni Piechniczek na inaugurację przegrał towarzyski mecz z Rumunią 0:2. Jerzy Engel zaczął od 0:3 z Hiszpanią, a Leo Beenhakker przegrał 0:2 z Danią. Co łączy tych panów? Każdy później osiągał z biało-czerwonymi większe lub mniejsze sukcesy. Początki były jednak nieudane. I co istotne, były to początki w meczach towarzyskich, bez stawki. A teraz proszę zobaczyć, co czeka nowego selekcjonera. Paulo Sousa nie ma tak naprawdę w ogóle czasu. Krótkie zgrupowanie i natychmiast trzy mecze o punkty w eliminacjach mistrzostw świata. Praktycznie bez marginesu błędu. Bo dwa z tych spotkań mogą zaważyć na całych kwalifikacjach. Jeśli z Węgrami oraz Anglikami przegramy – już na starcie będziemy pod ścianą. Bo walka o mundial jest niezwykle trudna. Bezpośredni awans wywalczą tylko zwycięzcy grup.

Oczywiście przed chwilą opisałem wydarzenia według scenariusza pesymistycznego. W wersji optymistycznej Polska zdobędzie punkty w każdym z trzech meczów i już w marcu zostanie liderem grupy. Byłoby pięknie. Czy jest to jednak realne? Nie wiem. I mam wrażenie, że w całym środowisku piłkarskim nie znajdziemy dziś zbyt wielu chętnych do odegrania roli proroka, który z całą stanowczością powie nam, jak będzie. Wokół reprezentacji jest bowiem mnóstwo znaków zapytania.

Biało-czerwona jedenastka pewnie nie będzie się mocno różniła od tej Jerzego Brzęczka. Dlaczego? Nie mamy bowiem 25 piłkarzy na światowym poziomie. Jest ich niestety nieco mniej. A biorąc pod uwagę różne wypadki losowe, portugalski trener ma po prostu dość ograniczone pole manewru. Nie jest też futbolowym magikiem. Nie sprawi, że polska drużyna zacznie nagle grać pięknie, ofensywnie i na dodatek skutecznie. Chcielibyśmy tego wszyscy, tak jak wszyscy dobrze reprezentacji życzymy. Ale na boisku będą liczyły się czyny. I jeśli one będą nijakie, jeśli nasi piłkarze nie będą perfekcyjnie przygotowani, jeśli nie stworzą jedności – to czekają nas kłopoty.

Nie będę owijał w bawełnę. Nie chcę Państwa mamić jakimiś obietnicami. Dzielę się za to swoimi obawami. Paulo Sousa ma być może najtrudniejszy start ze wszystkich selekcjonerów w historii polskiej piłki. Po eliminacjach mundialu przyjdzie czas na Euro. Przed Robertem Lewandowskim i spółką bardzo trudne wyzwania. A nad głowami nas wszystkich wiszą pytania, z tym jednym najważniejszym – co pokaże reprezentacja Polski? Tego nie wie nikt. Dziś jej przyszłość to wielka niewiadoma.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz TVP Sport od 2008 r., wcześniej zaś Radia Warszawa, Radia Plus, TV Puls, TV 4 i Polsatu


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter