12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Akademia to jest to

Ocena: 5
1035

Szkolić, szkolić i jeszcze raz szkolić. Bez tego we współczesnym sporcie ani rusz.

fot. Pixabay, CC0

I w końcu, po latach ogromnej posuchy, środowisko piłkarskie pokazuje, że dość opowiadania o tym, jak to się robi na świecie. Czas na działanie. Tutaj. W Polsce. Sytuacja stała się dynamiczna już jakiś czas temu, ale ostatnie dwa lata to prawdziwy wysyp takich projektów. Przykładów jest mnóstwo.

Dzięki wsparciu Łukasza Piszczka szkołę w Polsce – pierwszą poza Niemcami – otwiera Borussia Dortmund. W Goczałkowicach-Zdroju szkolenie obejmie dzieci i młodzież w wieku od 4 do 19 lat. Na Dolnym Śląsku wiele pochwał zbierają za pracę z najmłodszymi w Lubinie i czerpią tam pełnymi garściami z doświadczeń holenderskich. Za grube miliony akademię buduje Legia. To dla aktualnego mistrza Polski bardzo ważna inwestycja, i trzeba jej przyklasnąć. Bo właśnie tędy, poprzez szkolenie, wiedzie droga do lepszego jutra polskiego futbolu. Dobrze wiedzą, jak wychowywać narybek także w Szczecinie. Działacze Pogoni należą tu do najprężniejszych w całym kraju. Ale i tak niemal wszyscy spoglądają z zazdrością w jedną stronę. Bo trudno nie wspomnieć o najlepszej akademii w naszym kraju. Mieści się ona w Wielkopolsce i dzięki niej poznański Lech nie tylko bryluje w juniorskich rozgrywkach, ale też bardzo dobrze zarabia na swoich wychowankach. W młodszych kategoriach wiekowych aż roi się od reprezentantów Polski wywodzących się z Poznania. I nie ma w tym przypadku. Od 2014 r. w rywalizacji juniorów starszych tytuł mistrza Polski zdobywał tylko jeden zespół – Lech. A przecież w dorosłej kadrze Jerzego Brzęczka także mamy piłkarzy zaczynających przygodę z futbolem w poznańskiej akademii. Karol Linetty, Dawid Kownacki, Tomasz Kędziora czy Jan Bednarek – to najlepsze przykłady, że porządna praca u podstaw ma bardzo, bardzo głęboki sens.

Dlatego tak cieszy mnie podpisany jakiś czas temu list intencyjny, dzięki któremu państwo będzie wspierało przygotowany przez PZPN program certyfikacji szkółek i akademii piłkarskich. Akurat na tym pomyśle skorzysta nie tylko piłka nożna. Bo celem programu będzie selekcja dzieci w wieku 6-12 lat. Najzdolniejsi mają po prostu zostać przy sporcie, niekoniecznie przy piłce nożnej. W ciągu trzech lat rząd ma przeznaczyć na ten cel około 130 mln złotych. I na pewno będą to dobrze i mądrze wydane pieniądze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Czwartek, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera
«Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 12,1-12; Ps 78,56-59.61-62; Mt 18, 21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
13 sierpnia - Parafia konkatedralna Bożego Ciała w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter