20 czerwca
środa
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życie przechowane

Ocena: 0
772

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach do końca sierpnia można obejrzeć wyjątkową i poruszającą wystawę. „Życie przechowane” opowiada 21 historii ratujących Polaków i ratowanych Żydów. Tych, którzy przeżyli, i tych, którym się nie udało.

Mira z mamą, Dorą Rembiszewską; repr. Katarzyna Migdoł-Rogóż

„Są sytuacje w życiu, kiedy nie można znaleźć słów, kiedy słowa: »Dziękuję ci« tracą swoją miarę…” Ta wypowiedź jednej z ocalonych zapada mocno w serce po obejrzeniu wystawy. Słowa, wypisane dużymi literami na ścianie, prowokują do zastanowienia się nie tylko nad postawą Polaków, którzy wtedy pomagali Żydom, ale również i nad naszymi wyborami i postępowaniem wobec drugiego człowieka. Bo przecież nie ma złych i dobrych narodowości, są tylko źli i dobrzy ludzie. I o tych drugich jest ta wystawa.

 

Ludzie o niezłomnych sercach

Wystawa „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej” została zrealizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach. Ekspozycję autorstwa dr Aleksandry Namysło i Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej można oglądać w oddziale gliwickiego muzeum – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich – do 31 sierpnia. Wtedy odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji gett w Zagłębiu Dąbrowskim.

– Wystawa przenosi nas w świat ludzi o wielkich i niezłomnych sercach, opowiada o ich odwadze, wierze, nadziei, miłości, o tym, co powinniśmy czynić, żeby ocalać wszystko co najważniejsze. Ukazuje perspektywę zarówno ratujących, jak i ratowanych. Mówi o fundamentalnym imperatywie moralnym, wyrastającym z poświęcenia dla drugiego człowieka, o sensie i potrzebie niesienia pomocy – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (662), 17 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły