19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Źródłem trądu jest bieda

Ocena: 0
990

Historia walki o godność ludzi dotkniętych jedną z najstarszych i najstraszniejszych chorób ludzkości, jaką jest trąd, jest ściśle związana z rozwojem chrześcijaństwa i dzieł charytatywnych Kościoła katolickiego.

fot. Kazimierz Szałata

Wiemy bowiem doskonale, że ci, którzy już swoim widokiem budzili paniczny lęk i trwogę, znajdowali schronienie i opiekę przy kościołach i klasztorach.

Wśród tych, którzy potrafili dostrzec obraz i podobieństwo Boże w zdeformowanych gnijących twarzach, byli wielcy święci: św. Franciszek, św. Maurycy, św. Ludwik, św. Elżbieta Węgierska, św. Matka Teresa z Kalkuty czy bł. o. Jan Beyzym.

Trąd to bardzo podstępna, przewlekła choroba zakaźna, która atakuje system nerwowy człowieka, powodując ciężkie i nieodwracalne okaleczenia. Pierwsze wzmianki na jej temat znajdujemy na egipskich papirusach pochodzących z ok. 1500 roku przed narodzeniem Chrystusa. Do Europy trąd zawędrował najprawdopodobniej z Indii. Przez całe stulecia traktowany był jak kara za grzechy. Był prawdziwym przekleństwem, skazującym człowieka na długie dogorywanie w odosobnieniu. Chorych na trąd wyrzucano bowiem z wiosek, w głąb buszu, pustyni albo na bezludne wyspy, jak ta położona na lagunie Abidżanu, zwana Desiré, czy Molokai na Hawajach, gdzie pracował beatyfikowany w 1999 r. św. o. Damian de Vauster.

Od ponad trzydziestu lat trąd jest uleczalny. Mimo niekwestionowanego postępu w walce z trądem nadal stanowi on poważny problem w najuboższych rejonach świata. Każdego roku notuje się około dwustu tysięcy nowych zachorowań. Dziś wiemy, że same leki nie wystarczą, bo prawdziwym źródłem trądu jest bieda i złe warunki sanitarne, szczególnie brak dostępu do czystej wody. Dlatego w ramach walki z trądem Fundacja Polska Raoula Follereau oprócz wspierania diagnostyki i leczenia podjęła się finansowania budowy studni głębinowych w Afryce. Zrealizowaliśmy już kilkanaście tego typu projektów. W ubiegłym roku, we współpracy z misjonarzami oblatami, wybudowaliśmy dwie studnie na Madagaskarze: „Polonia” w Antetezanbaro i „Św. Józef” w Ambalafary. Już w tym roku, w Niedzielę Chrztu Pańskiego, polscy pallotyni poświęcili naszą nową studnię głębinową „Kardynał Wyszyński”, wybudowaną na terenie nowej misji w Sabtoana na obrzeżach Ouagadougou w Burkina Faso. Na sobotę 30 stycznia zapowiedziano uroczystą inaugurację działalności naszej studni „Marianna” w Bezibou-Zuzua w Wybrzeżu Kości Słoniowej. W uroczystości weźmie udział minister zdrowia i higieny publicznej Aouele Eugene Aka. Nasza aktywność w Wybrzeżu Kości Słoniowej ma szczególny wymiar. Tam bowiem Raoul Follereau wraz z s. Eugenią Ravasio zainaugurowali na skalę światową akcję pomocy dla trędowatych poprzez realizację wzorcowego ośrodka Adzopé.

Więcej informacji na stronie Fundacja Polska Raoula Follereau

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau i wykładowca UKSW

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter