25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł Szear Jaszuw Kohen

Ocena: 0
603

W 89. roku życia zmarł Szear Jaszuw Kohen, główny rabin Hajfy. Był on przewodniczącym Wysokiej Komisji ds. Dialogu między Wielkim Rabinatem Izraela a Stolicą Apostolską. W 2008 r. na zaproszenie Benedykta XVI przemawiał – jako pierwszy w historii rabin – na Synodzie Biskupów.

20160908 17:03
RV, sal (KAI Rzym) / Hajfa, sg

Tematem obrad synodalnych było wówczas Słowo Boże.

– Moja obecność na Synodzie Biskupów jest sygnałem nadziei, przesłaniem miłości, koegzystencji i pokoju dla naszego i przyszłych pokoleń – powiedział rabin Kohen w auli synodalnej 7 października 2008 r.

W sowim wystąpieniu mówił o miejscu Biblii w tradycji żydowskiej i w dzisiejszej rzeczywistości swego kraju. Podkreślił, że fakt, że może przemawiać do katolickich biskupów, jest rezultatem procesu pojednania między chrześcijaństwem i judaizmem, zapoczątkowanego przez Jana XXIII, którego szczytowym okresem był pontyfikat Jana Pawła II.

Na zakończenie swego przemówienia, wygłoszonego po angielsku, rabin Kohen nawiązał do bieżącej sytuacji geopolitycznej Izraela. – Nie mogę nas koniec nie wyrazić mego głębokiego wstrząsu po straszliwych i zatrutych słowach prezydenta pewnego państwa na Bliskim Wschodzie w jego przemówieniu na forum zgromadzenia ogólnego ONZ w ubiegłym miesiącu. Kłamliwe i zjadliwe oskarżenia, pogróżki i nawoływanie do antysemityzmu ożywiły bolesne wspomnienie tragedii naszego narodu i ofiar Holokaustu, który, jak mamy nadzieję i o co się modlimy, już się nie powtórzy – powiedział rabin z Hajfy.

Wyraził on nadzieję, że przywódcy religijni i cały wolny świat staną w obronie Izraela i go ocalą. – Moja obecność tu z wami każe mi liczyć także na waszą pomoc i spodziewać się, że wasze orędzie trafi do wszystkich wpływowych osobistości tego świata – dodał.

Rozmawiając z dziennikarzami już poza aulą synodu, rabin Szear Jaszuw Kohen oświadczył, że jest przeciwny beatyfikacji Piusa XII: „Uważamy, że nie powinien być beatyfikowany czy stawiany za wzór, ponieważ nie zabrał głosu, chociaż starał się nam w ukryciu pomagać. Pozostaje jednak faktem, że nie mówił, może bał się, a może miał inne powody, my jednak nie możemy o tym zapomnieć”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -