23 lipca
poniedziałek
Stwosza, Bogny, Brygidy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ZHP walczy o Światowe Jamboree Skautowe

Ocena: 0
114

– To największe wydarzenie w światowym skautingu, można je porównać do igrzysk olimpijskich – mówi o Światowym Jamboree Skautowym zastępca naczelnika ZHP hm. Paweł Chmielewski. Związek walczy o organizację imprezy w 2023 r. W środę ma zapaść decyzja w tej sprawie.

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

– Światowe Jamboree Skautowe to spotkanie skautów ze wszystkich krajów świata – tłumaczy zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego hm. Paweł Chmielewski.

Impreza jest organizowana co cztery lata. Spotkanie ma formę dużego miasteczka, w którym na dwa tygodnie zbiera się ok. 50 tys. osób z ok. 190 krajów. Biorą w nim udział skauci w wieku 14-17 lat. – W Światowym Jamboree Skautowym można wziąć udział jako uczestnik tylko raz w życiu – wyjaśnia Chmielewski.

Rozstrzygnięcie, kto zorganizuje Światowe Jamboree Skautowe nastąpi podczas Światowej Konferencji Skautowej, która zacznie się w poniedziałek 14 sierpnia w stolicy Azerbejdżanu – Baku. Decyzję podejmą delegacje z całego świata. Głosowania planowane jest na 16 sierpnia. – O 17.15 czasu azerskiego, czyli w Polsce o godzinie 15.15 i wtedy spotkamy się w Gdańsku, w czasie dużego pikniku rodzinnego z władzami samorządowymi miasta Gdańska, z harcerzami, z mieszkańcami tego miasta, właśnie po to, żeby usłyszeć, jaki jest werdykt – zapowiada hm. Chmielewski. W Gdańsku ZHP chciałoby zorganizować tę międzynarodową imprezę.

Rywalem Polski w staraniach o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku jest Korea Południowa. – Koreańczycy organizowali już Jamboree na początku lat 90., mają doświadczenie, mają wiedzę. Oczywiście uważamy, że nasza oferta (...) jest po prostu lepsza, jest ciekawsza i w bardziej zdecydowany sposób może zachęcić skautów z całego świata – zapewnia Paweł Chmielewski. Tłumaczy, że oferta ZHP oparta jest na programie "simply scouting" – edukacji skautowej i zrównoważonym rozwoju w oparciu o środowisko naturalne, poznawanie lokalnego, regionalnego środowiska.

Hm. Chmielewski wyjaśnia, że od kiedy pojawiła się idea organizacji Jamboree w Polsce, prowadzona jest kampania promocyjna. – Odwiedziliśmy ponad 100 krajów, pokazywaliśmy naszą tradycję, naszą historię, naszą kulturę, pokazywaliśmy, jakie jest harcerstwo, czyli polski skauting, co wartościowego, ciekawego właśnie skauting w polskim wydaniu może pokazać całemu światu – mówi.

Oprócz kampanii światowej – jak tłumaczy zastępca naczelnika – ZHP starało się budować poparcie różnych instytucji także w Polsce. – Już od ponad trzech lat dysponujemy gwarancjami rady ministrów związanymi ze zorganizowaniem Światowego Jamboree w Polsce. Budowaliśmy zaplecze logistyczne, finansowe – gospodarza przyszłego Światowego Jamboree w Polsce – zapewnia.

– Na wszystkich kontynentach, w wielu krajach świata mamy swoich wolontariuszy, którzy zdecydowali, że oferta Związku Harcerstwa Polskiego, oferta Polski, jest tak bardzo ciekawa, że oni też swoją pracą chcą wesprzeć ten projekt i chcą stać się ambasadorami Światowego Jamboree Skautowego w Polsce – mówi rozmówca PAP.

Hm. Paweł Chmielewski zapewnia, że ZHP chce, by Jamboree wróciło do Europy po edycjach w Japonii i USA. – Chcemy, żeby teraz to była Polska. Chcemy, żeby po raz pierwszy od osiemdziesięciu kilku lat, od węgierskiego Jamboree kolejne odbyło się w Europie Środkowej – dodaje.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce organizacja wychowawcza dzieci i młodzieży. Liczy ok. 110 tys. członków. To jedyna Polska organizacja skautowa należąca do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI