25 lutego
czwartek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zawiadomienie prokuratury ws. grafiki w "Wysokich Obcasach" z wizerunkiem Matki Bożej

Ocena: 2.75
257

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, Ordo Iuris oraz europoseł PiS Dominik Tarczyński skierowali do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o przestępstwie z art. 196 KK ws. okładki w magazynie „Wysokie Obcasy" z wizerunkiem Matki Bożej w masce z błyskawicą.

Fot. twitter.com/Bartosz Lewandowski @BartoszLewand20

W weekendowym wydaniu „Wysokich Obcasów", dodatku do „Gazety Wyborczej", umieszczono grafikę ilustratorki Marty Frej, na której Matka Boża ma maseczkę z błyskawicą - symbolem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, a także czarną parasolkę, która była symbolem demonstracji przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych.

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o przestępstwie.

W tym przypadku należy stwierdzić jednoznacznie, że rzeczywiście „gorzej niż Gazeta Wyborcza nie ma". Jest natomiast skierowanie przez Akcję Katolicką Archidiecezji Częstochowskiej zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z tytułu art. 196 KK, według którego: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Żywię nadzieję, że po rozpatrzeniu sprawy przez Prokuraturę, nawet u wydawcy „Gazety Wyborczej", po opamiętaniu się, może być jedynie lepiej.

- poinformował dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Pozew przeciwko „Wysokim Obcasom" złożył również europoseł PiS Dominik Tarczyński, który o swojej interwencji ws. ilustracji poinformował na Twitterze.

W związku ze skandaliczną grafiką opublikowaną przez WysokieObcasypl składam do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 196 KK

- napisał.

Jestem oburzony tym, co opublikowała „Gazeta Wyborcza". Dziwię się, że tego typu grafiki nie pojawiają się w kontekście innych wyznań. Dziwię się, że nie ma grafik z Mahometem czy z Mojżeszem - tego „Wyborcza" się obawia. Obrażania katolików, znieważania wiary katolickiej się nie obawia dlatego też zgodnie z polskim prawem, zgodnie z tym, co mówi Kodeks karny zawiadomię prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa jako osoba pokrzywdzona

- powiedział PAP polityk PiS.

Tarczyński liczy, że postępowanie zostanie wszczęte i zarówno autorka, jak i redakcja zostaną ukarane. Artykuł 196 Kodeksu karnego, na który powołuje się europoseł, dotyczy obrażania uczuć religijnych innych osób.

W sprawie grafiki zainterweniowało również Ordo Iuris.

W związku ze skandaliczną grafiką opublikowaną przez WysokieObcasypl OrdoIuris kieruje do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o przestępstwie z art. 196 KK. Analizowane są również inne kroki prawne, w tym powództwo o zadośćuczynienie przeciwko wydawnictwu i autorce

- poinformował na Twitterze dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris Bartosz Lewandowski.