25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakonnice pozywają producenta broni Smith & Wesson

Ocena: 2.25
374

Znany amerykański producent broni Smith & Wesson musi stawić czoła nietypowemu przeciwnikowi.

Fot. Pixabay - CC0

Grupa zakonnic z różnych katolickich zgromadzeń złożyła pozew przeciwko firmie. Jak donoszą lokalne media, chcą one zmusić Smith & Wesson do zaprzestania marketingu i sprzedaży niektórych karabinów AR-15 w USA.

Te karabiny nie mają innego celu niż masowe morderstwa

- czytamy w pozwie, który został złożony w sądzie w stanie Nevada. Do pisma procesowego dołączono zdjęcie takiej broni, która została użyta podczas strzelaniny w kinie w mieście Aurora w 2012 r. Życie straciło wówczas dwanaście osób.

Półautomatyczne karabiny typu AR-15, produkowane w wielu wariantach przez kilku producentów, są bardzo popularne wśród prywatnych posiadaczy broni w USA. Półautomat oznacza, że karabin ładuje się automatycznie przy każdym strzale - aż do opróżnienia magazynka. Nie ma dokładnych danych dotyczących jego rozpowszechnienia.

Amerykańska organizacja lobbująca na rzecz broni palnej NRA (National Rifle Association) stwierdziła w 2017 r., że w amerykańskich gospodarstwach domowych znajduje się około 15 milionów AR-15. Liczba ta jest teraz prawdopodobnie znacznie wyższa; sprzedaż broni wzrosła w szczególności podczas pandemii koronawirusa. Ponieważ jednak w ostatnich latach karabiny AR-15 były wielokrotnie wykorzystywane w głośnych przestępstwach, model ten coraz bardziej traci na popularności.

Chodzi o tak zwany pozew pochodny wniesiony przez zakonnice przeciwko zarządowi Smith & Wesson. Zgodnie z głównym zarzutem kierownictwo zaakceptowało znaczne ryzyko odpowiedzialności firmy za sprzedaż karabinów. Naruszono również szereg innych przepisów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter