27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończył się egzamin maturalny z polskiego na poziomie podstawowym

Ocena: 0
563

Zakończył się pierwszy egzamin tegorocznych matur - pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym – obowiązkowy dla wszystkich abiturientów. Trzeba było wykazać sie znajomością "Lalki" Bolesława Prusa lub do "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta. Pomimo fałszywych e-maili o rzekomych zagrożeniach bombowych, które rozesłano do niektórych szkół na terenie kraju, egzamin maturalny został przeprowadzony w każdej szkole. O godz. 14 rozpoczął sie egazmin pisemny z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Fot. PAP/Marcin Bielecki

We wtorek po godzinie 9.00 egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się matury dla około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceum i technikum. Wraz z nimi do egzaminów przystępują też absolwenci z lat ubiegłych.

Egzamin przebiegł spokojnie. Mieliśmy kilka szkół, w których rozpoczął się z opóźnieniem ze względu na ewakuację, bo szkoła otrzymała e-maila o rzekomym podłożeniu bomby. Wszystkie były fałszywe i w żadnej szkole nie wykryto najmniejszego zagrożenia. Policja i Centralne Biuro Śledcze Policji ocenia to zagrożenie jako bardzo niskie

– powiedział PAP zaraz po zakończeniu egzaminu dyrektor CKE Marcin Smolik. Dodał, że poza tym nie było sygnałów o nieprawidłowościach w przebiegu egzaminu.

To drugi rok z rzędu, w którym, ze względu na pandemię, egzamin maturalny odbywa się praktycznie wyłącznie w formie pisemnej. Do egzaminów w części ustnej przystępują tylko absolwenci, którym wynik takiego egzaminu jest potrzebny do rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Podczas egzaminów zarówno uczniów, jak i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEiN, CKE i GIS

- przypomniała rzeczniczka resortu edukacji i nauki Anna Ostrowska.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym przebiegł spokojnie. Pomimo fałszywych e-maili o rzekomych zagrożeniach bombowych, które rozesłano do niektórych szkół na terenie kraju, egzamin maturalny został przeprowadzony w każdej szkole

- poinformowała.

Podała, że maturzyści przez 170 minut rozwiązywali zadania w dwóch arkuszach: w pierwszym – zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem, w drugim – umiejętność tworzenia dłuższej wypowiedzi pisemnej.

W tym roku arkusz został dostosowany i abiturienci mogli wybrać temat wypracowania spośród trzech podanych: dwóch rozprawek i interpretacji wiersza

- wskazała Ostrowska.

Maturzyści piszący rozprawkę musieli odwołać się w niej w zależności od wybranego tematu do "Lalki" Bolesława Prusa lub do "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta oraz do innych, wybranych tekstów kultury. Jeżeli wybrali interpretację wiersza – był to "Strych" Beaty Obertyńskiej.

Rzeczniczka podała, że arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych zgodnie z następującym harmonogramem: w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9.00 – tego samego dnia około godz. 14.00, w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14.00 – tego samego dnia około godz. 19.00.

W środę, 5 maja od. godz. 9.00 absolwenci zmierzą się z pisemnym egzaminem z matematyki, po południu – z egzaminem z historii muzyki. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 20 maja.

Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zostanie przeprowadzony w przyszłym tygodniu w poniedziałek.

arkusze maturalne - język polski, poziom podstawowy

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter