21 kwietnia
sobota
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystarczy kochać

Ocena: 5
711

Opieka nad dzieckiem z zespołem Downa nie jest czynem heroicznym – mówi jedna z mam. – Każdy da radę.

fot. arch. Łukasza Głowackiego

– Nasze życie nie jest proste i wolne od wyrzeczeń. Wiemy, jakich barier rozwojowych nie przeskoczą nasze dzieci. Ale czy żałowaliśmy, że kiedyś nie zdezerterowaliśmy: nie zdecydowaliśmy się na aborcję czy pozostawienie po urodzeniu naszych „trisomików” w szpitalu? Nawet nam to nie przyszło do głowy! Te dzieci różnią się od wszystkich pozostałych mniej, niż się wydaje. Bo czy w szpitalach nie zostawia się także dzieci całkiem zdrowych? Czy patrząc na wybryki i późniejsze wybory swoich „normalnych” pociech nie można osiwieć? Czy my, pełnosprawni intelektualnie, też nie mamy swoich problemów z glutenem, specjalnych diet, chorób? I czy rodzice tych „normalnych” nie martwią się, jak my, co z nimi będzie, kiedy nas zabraknie? – pytają rodzice dzieci z trisomią chromosomu 21 – wrodzoną wadą genetyczną nazywaną zespołem Downa (ZD).

W marcu Fundacja „Jeden z nas” przedstawiła raport „Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce – stan na przełomie 2017 i 2018 r.” (www.raport.jedenznas.pl). A 15 kwietnia w wielu miastach w XIII Marszu Świętości Życia staniemy w obronie dzieci poddawanych aborcji eugenicznej. Przy tych okazjach warto zapytać: jak żyją i jakie problemy mają rodziny takich dzieci?

 

Najgorsze są początki

Takich rodzin jest w Polsce co najmniej 15 tys., a zespół Downa występuje dziś średnio raz na 700 żywych urodzeń. Jest to główna przyczyna niepełnosprawności intelektualnej, nie tylko w polskim społeczeństwie. Jest więc o czym mówić.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (653), 15 kwietnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 kwietnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły