26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyślij kartkę do powstańca

Ocena: 0
321

– Cieszymy się, że pamięć o nas nie pójdzie z nami do grobu – mówi ze wzruszeniem Bronisław Maciaszczyk, komentując rozpoczętą drugą edycję projektu „BohaterON – włącz historię!”, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie powstańców warszawskich.

fot. Emilia Jakubowska

Od 1 sierpnia do 2 października – tak długo, jak trwało Powstanie Warszawskie – każdy może podziękować bohaterom w walce o wolną Polskę, wysyłając do wybranej osoby specjalnie zaprojektowaną biało-czerwoną, bezpłatną kartkę z życzeniami. Pocztówki dostępne są w punktach wybranych partnerów kampanii: placówkach Poczty Polskiej, kolekturach Lotto, samolotach LOT-u na trasach średnio- i długodystansowych, w niektórych biurach sprzedaży LOT i LOT TRAVEL, w check-inach na Lotnisku Chopina w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego czy w Muzeum II Wojny Światowej. Na stronie internetowej www.bohater.on dostępne są zdjęcia i biogramy powstańców oraz lista punktów dystrybucji pocztówek. Kartkę można również przesłać elektronicznie. Dziękując, należy ograniczyć się maksymalnie do 25 słów, bo tylu używali powstańcy w korespondencji przekazywanej pocztą polową.

W ubiegłym roku akcja „BohaterON – włącz historię!” cieszyła się ogromnym powodzeniem. Blisko 100 tys. kartek trafiło do powstańców warszawskich w kraju i za granicą, ponad 26 mln Polaków usłyszało o inicjatywie, ponad 1000 uczniów wzięło udział w warsztatach edukacyjnych dla szkół ponadpodstawowych.

– Dostajemy kartki nawet od najmłodszych, nieumiejących dobrze pisać – przyznaje Bronisław Maciaszczyk, prezes Stowarzyszenia-Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Sam otrzymał ok. 200 kartek. Walczył na Pradze, w zgrupowaniu 16/79. Podczas próby zdobycia poczty przy ul. Ząbkowskiej, 4 sierpnia, został ciężko ranny. – Powstanie musiało wybuchnąć, bo sytuacja w Warszawie była nieznośna do życia. Kto wychodził z domu, żegnał się, bo nie wiedział, czy wróci – wspomina w rozmowie z tygodnikiem „Idziemy”.

Akcję organizują wspólnie z IPN wrocławskie fundacje SENSORIA i Rosa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter