28 lutego
niedziela
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

WOŚP pomoże w walce z wirusem SARS-CoV-2

Ocena: 4.9
346

Nagabywane od początku marca o pomoc w walce z wirusem SARS-CoV-2 władze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy deklarują: Fundacja na walkę z koronawirusem przekaże prawie 20 mln zł!

Fot. PAP/Artur Reszko

O tym, że "jeżeli zajdzie taka potrzeba, WOŚP może pomóc w walce z koronawirusem", mówił Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 9 marca w rozmowie w Radiu ZET. Dziś poinformowano, że Fundacja WOŚP "zamówiła 50 tys. Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB), które zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i personelu medycznego ratującego życie i zdrowie osób zarażonych koronawirusem".

W skład każdego zestawu IPOB wchodzi kombinezon ochronny z dodatkowymi butami, panoramiczne gogle ochronne umożliwiające jednoczesne noszenie szkieł korekcyjnych, dwie pary rękawiczek nitrylowych, maska o właściwościach ochronnych w klasie P3 z filtrem mechanicznym i zaworem oddechowym, posiadająca certyfikat wyrobu medycznego oraz worek na odpady medyczne. Zestaw pozwala na pełne zabezpieczenie jednej osoby na czas wykonywania swoich obowiązków w kontakcie z potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami.

Rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Krzysztof Dobies deklaruje, że dostawa zamówionych zestawów zajmie maksymalnie kilkanaście dni. Fundacja WOŚP rozpocznie wtedy natychmiastową dystrybucję pakietów do kilkudziesięciu ustalonych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia najbardziej potrzebujących placówek medycznych.

Jak zapowiedział Dobies, Fundacja WOŚP postanowiła na walkę z koronawirusem przekazać prawie 20 mln zł. Koszt zakupu pakietów IPOB pokryto częściowo ze środków zebranych w 2019 r. w ramach 1 proc. podatku, a częściowo ze zbiórki 28. Finału WOŚP, podczas której darczyńcy Orkiestry przekazali na konto WOŚP do początku marca łącznie ponad 186,133 mln zł.

Członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP Lidia Niedźwiedzka-Owsiak poinformowała także o "pozyskaniu w pierwszej kolejności 150 łóżek na stanowiska OIOM" za kwotę 4 mln zł. Fundacja otrzymała już z Ministerstwa Zdrowia propozycję placówek, do których trafić mają zakupione łóżka. Mają być one dostarczone do końca kwietnia.

Teraz kolei na zaawansowany sprzęt laboratoryjny oraz najbardziej rozchwytywane zestawy ochrony osobistej. Na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo, ponieważ uruchamiamy także specjalny fundusz interwencyjny i planujemy kolejne zakupy

- deklaruje Lidia Niedźwiedzka-Owsiak.

Chodzi o - jak dodaje - przyspieszony zakup specjalistycznego analizatora laboratoryjnego pozwalającego wykonywać testy na koronawirusa. Urządzenie zostanie przekazane do Centralnego Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi. Laboratorium to zostało niedawno włączone do sieci laboratoriów wykonywujących testy na koronawirusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 lutego

Niedziela, II Tydzień Wielkiego Postu
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W górach (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 21 lutego - Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8, AW)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter