19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wojenne losy sportowców

Ocena: 0
988

Mija osiemdziesiąt lat od wybuchu II wojny światowej, wojny, która zmieniła losy świata i losy milionów ludzi. Także wybitnych polskich sportowców.

fot. wikipedia / Leon Jarumski / Archiwum Główne Akt Dawnych / Domena publiczna

To dobry moment, by o tych ludziach pamiętać, by przypomnieć o nich młodszym. Pozwolą Państwo, że skreślę słów kilka o trzech osobach.

Janusz Kusociński to ówczesny gladiator bieżni. W czasach międzywojennych był jednym z najpopularniejszych sportowców w kraju. Siedem lat przed wybuchem wojny został w Los Angeles mistrzem olimpijskim w biegu na 10 tys. metrów. W kampanii wrześniowej jako ochotnik walczył w obronie Warszawy, a po rozpoczęciu okupacji włączył się w działalność konspiracyjną. Pod koniec tragicznego 1939 r. Kusociński został zaprzysiężony jako żołnierz podziemia. W tym czasie pracował jako kelner w gospodzie „Pod Kogutem”. To właśnie tam spotykali się potajemnie sportowcy. Działo się tak niemal do końca marca 1940 r., gdy Kusocińskiego aresztowano. Przez kilka miesięcy był przesłuchiwany i torturowany. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w ramach akcji eksterminacji polskiej inteligencji.

Wojna była czasem bardzo trudnych wyborów. Takiego musiał dokonać Ernest Wilimowski. Urodzony w Katowicach piłkarz, który do historii przeszedł w 1938 r. Podczas mistrzostw świata we Francji strzelił dla reprezentacji Polski aż cztery gole w przegranym 5:6 meczu z Brazylią. Był zmorą obrońców, potrafił w jednym spotkaniu trafić do bramki po osiem czy dziewięć razy. Jego wybory z czasów wojny sprawiły, że wielu uważało go za zdrajcę. Po jej wybuchu jako Ślązak podpisał niemiecką listę narodowościową. By uniknąć wyjazdu na front, grał w piłkę w klubie policyjnym. Brał udział w meczach pokazowych organizowanych dla niemieckich oficerów, dzięki temu uratował matkę z Auschwitz.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię"

Dziś w Kościele: czwartek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie: św. Januarego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 4,12-16, Ps 111, Łk 7,36-50
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -