26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Warszawie pochowano żołnierzy "wyklętych przez komunizm"

Ocena: 0
440

Walczyli o wolną Polskę, wyklęli ich za to komuniści - podkreślono podczas uroczystego pogrzebu 22 ofiar stalinowskiej bezpieki - żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Ceremonia odbyła się w niedzielę na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

PAP/Piotr Nowak

Podniosła uroczystość, która odbyła się w miejscu, gdzie w latach 1948-56 funkcjonariusze UB ukrywali ciała zamordowanych w więzieniu na Mokotowie bohaterów polskiego podziemia, zgromadziła wielu krewnych ofiar i weteranów drugiej wojny światowej.

Obecni byli także przedstawicieli władz i instytucji państwowych oraz organizacji patriotycznych, a także mieszkańcy Warszawy. W zadumie wiele osób składało hołd żołnierzom, którzy po wojnie - często zbrojnie - sprzeciwiali się sowietyzacji Polski. Trumny z ich szczątkami, które w ostatnich latach odnaleźli specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zostały z wojskowymi honorami złożone w Panteonie - Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

"Stoimy na miejscu świętym. Powązkowska kwatera +Ł+ - Łączka - to jedna z relikwii naszych dążeń do wolnej, niepodległej Polski. To tu chciano zasypać i zadeptać niepodległą Polskę, nawet nie pogrzebać, bo nie do grobów ich składano, nie urządzano im pogrzebów, tylko do jam, gdzieś pod płotem, na śmietniku. Taki miał być koniec niepodległej Polski" - mówił prezes IPN Jarosław Szarek. Jak dodał, pogrzeb jest spełnieniem obowiązku po dziesięcioleciach zapomnienia. "Ale nie wystarczyło ich zabić, próbowano ich wykląć" - podkreślił, dodając, że na represjami objęto także rodziny ofiar.

Według prezesa IPN Polacy wciąż powinni dążyć do umacniania niepodległości Polski m.in. poprzez odrzucenie symboli komunizmu w przestrzeni publicznej. "Nie przyjechaliśmy tutaj, nie przyszliśmy, Aleją Zrzeszenia +Wolność i Niezawisłość+, Aleją Brygad Wileńskich, Aleją Narodowej Organizacji Wojskowej czy Narodowych Sił Zbrojnych" - mówił Szarek. Wskazał także na brak monumentu upamiętniającego powojenne podziemie antykomunistyczne.

"Wiele jest jeszcze pracy, trzeba pamiętać i to miejsce (Panteon - Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych - PAP) w przyszłości też musi mieć inny wygląd" - zaznaczył. W ocenie kierownictwa IPN obecny kształt panteonu ma zbyt skromny charakter, wkrótce ma zostać ogłoszony konkurs w tej sprawie.

Pochowano żołnierzy WP, którzy walczyli w wojnie obronnej 1939 r., następnie przeszli do konspiracji i służyli w szeregach Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych lub w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie służąc np. w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym czy Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość" podejmowali walkę z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa, także z MO. Za swoją postawę wobec komunizmu zostali straceni w więzieniu na Mokotowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter