26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Warszawie oddano hołd ofiarom obozów zagłady - GALERIA

Ocena: 0
1246

"Odrzucona została przede wszystkim - i to znajdowało się w zbrodniczym planie niemieckim - miłość bliźniego. Odrzucona została ta chrześcijańska wartość, która spajała i cementowała naszą cywilizację łacińską, naszą cywilizację chrześcijańską. W miejsce miłości bliźniego wprowadzone zostało bezbożne i pogańskie prawo, że silniejszy ma rację, że są narody lepsze i gorsze. I te gorsze mają być przez +naród panów+ zniewolone i wyniszczone" - podkreślił.

Dodał też, że konsekwencją braku wartości było podeptanie godności człowieczej i sprowadzenie tych, którzy znaleźli się w piekle obozów do roli numeru. "Próbowano odebrać im godność... odbierano im zdrowie i przede wszystkim odbierano tak masowo życie. Dziś przypominamy o tych straszliwych chwilach, aby nigdy się one nie powtórzyły, aby już nigdy zło nie triumfowało nad dobrem, aby już nigdy nikt nie deptał świata wartości" - mówił Kasprzyk.

List do uczestników uroczystości skierował również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który odczytała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

"W tym roku mija 80 lat od wybuchu drugiej wojny światowej. Wojny, która pochłonęła miliony istnień ludzkich. O świcie 1 września 1939 roku wojska niemieckie przekroczyły granicę Rzeczypospolitej. Przez kolejne lata okupacji niosły śmierć i zniszczenie. Hitlerowski plan podporządkowania bądź unicestwienia innych narodów spowodował, że na ziemiach polskich powstały miejsca straszliwej kaźni - obozy koncentracyjne i obozy zagłady" - napisał Kuchciński.

Dodał, że w niemieckich nazistowskich obozach "ludzkie okrucieństwo ujawniło swoje najgorsze oblicze". "Dziś na całym świecie obozy pozostają symbolem zniewolenia i niewymownego zła. Trudno wyrazić bezmiar cierpienia i pogardy jakich doświadczyli więźniowie" - zaznaczył marszałek Sejmu.

"Historie miejsc kaźni oraz milionów ludzi, którzy zginęli męczeńską śmiercią i tych którzy na zawsze utracili zdrowie dla nas współczesnych niosą swoistą przestrogę, aby czas wojny się nie powtórzył. W dniu obchodów narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady słowa +nigdy więcej+ nabierają szczególnego znaczenia, rozbrzmiewają głośniej niż zwykle" - podkreślił Kuchciński.

Uroczystość, która odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie kontynuowana na terenie Muzeum Więzienia "Pawiak" w Warszawie. Biorą w niej udział m.in. żołnierze Armii Krajowej, powstańcy warszawscy, przedstawiciele IPN i władz Warszawy. Uroczystość wiąże się z obchodzonym 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz Niemcy przywieźli 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Stali się pierwszymi więźniami obozu. Data ich deportacji uważana jest za moment, w którym Auschwitz rozpoczęło działalność.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter