2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W szponach hazardu

Ocena: 0
1773

Hazardowy biznes w Polsce, mimo nowelizacji ustawy, ma się bardzo dobrze. Uzależnionych przybywa, i będzie ich coraz więcej.

fot. pixabay.com / CC0

– Czy trudno uzależnić się od hazardu? Dziś bardzo trudno jest się od niego nie uzależnić – ocenia dziennikarz Rafał Porzeziński, który przed dziewiętnastu laty zerwał z nałogiem. Obecnie jest instruktorem terapii uzależnień i autorem programu „Ocaleni” w TVP 1.

– Przede wszystkim dziś dużo łatwiej uprawia się hazard niż 10-20 lat temu, bo nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby „wejść” do poważnych kasyn – mówi. – Wystarczy dostęp do karty kredytowej, by siedząc we własnym łóżku, na własnym smartfonie przegrać większe pieniądze, niż zarobimy przez całe nasze życie. W reklamowanej szeroko bukmacherce, czyli w obstawianiu zakładów, nie trzeba w ogóle znać się na futbolu czy tenisie, żeby zainwestować np. 10 tys. zł, bo system pomoże dokonać wyboru.

 


PRAWO SOBIE

Wyniki opublikowanego w tych dniach raportu Najwyższej Izby Kontroli pokazują, że w Polsce mamy spory problem z nielegalnym hazardem. W ciągu trzech ostatnich lat nałożono ponad 25 tys. kar na sumę blisko 750 mln zł na podmioty organizujące gry hazardowe bez koncesji i zezwolenia, zabezpieczono też prawie 63 tys. nielegalnych automatów do gier. Co więcej, według danych Ministerstwa Finansów, wartość nielegalnego rynku zakładów bukmacherskich online ciągle jest wyższa niż legalnego. W 2018 r. szacunkowa wartość rynku – legalnego i nielegalnego – zakładów wzajemnych (bukmacherskich) online wyniosła blisko 7,9 mld zł i w porównaniu do roku 2015 zwiększyła się o 4,5 mld zł.

Alarmujące dane wskazują na uwikłania w hazard młodzieży. W latach 2014--2015 zwiększył się odsetek uzależnionych od hazardu nastolatków. Symptomy uzależnienia występują już u 5,3 proc. Polaków w wieku 15+; to wzrost z 3,5 proc. w stosunku do roku 2012. Hazardowy biznes wyprzedza o milę zaostrzenia legislacyjne. Nowelizacja ustawy o grach hazardowych przeprowadziła co prawda jednorękich bandytów – czyli automaty do gry – z ulicznych punktów do kasyn. Ale wirtualne kasyna inaczej wychowują przyszłych klientów. Proponują nastolatkom darmowe gry, będące co do designu i zasad dokładnym odwzorowaniem płatnych gier hazardowych.

Wprowadzona 1 kwietnia 2017 r. znowelizowana ustawa o grach hazardowych miała służyć ograniczeniu dostępności do nielegalnych gier. Zawiadywanie rynkiem gier na automatach poza kasynami, a także urządzanie gier hazardowych przez internet powierzono należącej do Skarbu Państwa spółce z o.o. Totalizator Sportowy. Wyłączono tylko spod jej pieczy zakłady wzajemne (odgadywanie wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty), bukmacherskie oraz loterie promocyjne. Według znowelizowanej ustawy każda gra hazardowa w internecie musi mieć państwową koncesję. Jeśli takiej nie ma, domena internetowa zostaje umieszczona jako nielegalna w oficjalnie funkcjonującym w internecie rejestrze. Prowadzi go Ministerstwo Finansów pod adresem: hazard.mf.gov.pl.

Internauta, który wchodzi na nielegalną domenę nieodpłatanie, przełączany jest na stronę internetową Ministra Finansów, a ta zawiera ostrzeżenie o grożącej odpowiedzialności karnej oraz listę podmiotów legalnie oferujących gry. Ponadto gracz korzystający z nielegalnej domeny ma blokowane dokonywanie płatności przez internet. Taki powszechny system zwalczania hazardu funkcjonuje też w innych krajach Europy.

Jak czytamy w raporcie NIK, na dzień 7 grudnia 2018 r. ujawniono w Polsce prawie 5 tys. nielegalnych domen internetowych wykorzystywanych do urządzania gier hazardowych. Na dzień 26 sierpnia 2019 r. było już w rejestrze 7140 nielegalnych domen. Wyniki raportu NIK wykazują zaniedbania, na których korzystają właściciele gier hazardowych. Aż 47 nielegalnych domen zostało wpisanych do rejestru dopiero po upływie od dziewięciu do 57 dni roboczych od wpływu sprawy do Ministerstwa Finansów. W tym czasie ich właściciele zarabiali krocie. Inni, którzy już mieli zablokowane domeny, wpadli na pomysł uruchomienia domeny-klonu, różniącej się od tej uznanej za nielegalną czasem tylko jednym znakiem w nazwie.

 


SKRYTY ZABÓJCA

– Uzależnienie od hazardu jest bardzo trudne do uchwycenia. Człowieka uzależnionego od alkoholu identyfikujemy bardzo szybko, obserwując jego zachowania. Tymczasem w przypadku hazardu rodzina często bardzo długo nie wie, że ktoś bliski jest już uzależniony – mówi dr med. Bohdan Woronowicz, specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, pracujący m.in. z osobami uzależnionymi od hazardu. – Jeden z moich pacjentów na pierwszej wizycie przyznał się, że przegrał jednego wieczoru 200 tys. dolarów i nie widział w tym problemu. Hazard dotyczy często biednych ludzi, który małą gotówką obstawiają np. gry Totalizatora Sportowego, przegrywając pieniądze potrzebne na jedzenie, czynsz czy inne konieczne opłaty. Uzależnienie od hazardu wiąże się często z przestępstwem, defraudacją cudzych pieniędzy. Spośród wszystkich uzależnień najwięcej samobójstw ma miejsce w przypadku hazardu, kiedy np. człowiek przegrywa dom, w którym mieszka z całą rodziną albo zadłuża się tak, że spłata długu staje się niemożliwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter