18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Szkole Podstawowej nr 236 w Warszawie nie ma strajku

Ocena: 0
310

W Szkole Podstawowej nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie zajęcia dobywają się normalnie. Od rana rodzice przyprowadzają dzieci z młodszych klas, starsi uczniowie przychodzą samodzielnie.

Fot. PAP / Tomasz Gzell

Budynek szkolny jest oflagowany. Wiszą chorągwie Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ "Solidarność". "Solidaryzujemy się ze strajkującymi, popieramy ich postulaty, ale sami nie prowadzimy akcji strajkowej" – powiedziała dyrektor szkoły Magdalena Księżopolska. Wyjaśniła, że nauczyciele nie należą do żadnego ze związków zawodowych. Członkami "Solidarności" są jedynie pracownicy personelu pomocniczego. "+Solidarność+ wycofała się ze strajku, więc i pracownicy nie podjęli akcji strajkowej" – poinformowała Księżopolska.

W ocenie dyrektor szkoły protest nauczycieli jest zasadny. "Płace w oświacie są bardzo niskie. W dyskontach zarabia się półtora raza więcej niż w szkole. Takie warunki pałacowe sprawiają, że spada prestiż zawodu nauczyciela" – wskazała. Dodała, że młodzi ludzie nie chcą pracować w szkole. Przyznała, że od dwóch lat szuka bezskutecznie nauczycieli, którzy chcieliby podjąć pracę w prowadzonej przez nią placówce.

Z nauczycielami solidaryzują się również rodzice, z którymi rozmawiała PAP. "Rozumiem nauczycieli, wspieram ich protest. Co prawda w naszej szkole odbywają się zajęcia, ale gdyby był strajk nie miałabym nauczycielom tego za złe. Poradziłabym sobie z opieką nad dziećmi" – wyjaśniła kobieta, która przyprowadziła do szkoły dwóch sześcioletnich synów.

"Uważam, że nauczyciele zarabiają za mało i mają prawo do protestu, ale cieszę się, że w naszej szkole odbywają się zajęcia. Mam egzamin i zależy mi, żebym mógł go zdać w normalnym terminie" – powiedział Wiktor, uczeń ostatniej klasy gimnazjum.

Wtorek jest drugim dniem bezterminowego strajku nauczycieli. Strajkujący przychodzą do pracy: do szkół i przedszkoli, ale powstrzymują się od niej, nie wykonują żadnych czynności związanych z zawodem czy z opieką nad dziećmi.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności, m.in. z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że z danych przekazanych przez kuratoria do godz. 12.00 wynika, że do strajku przystąpiło 48,5 proc. szkół i placówek. Zaznaczył, że odsetek ten dotyczy tylko szkół i przedszkoli publicznych prowadzonych przez samorządy. Jak podała rzeczniczka MEN Anna Ostrowska, kolejne informacje o skali protestu resort edukacji przedstawi we wtorek.

ZNP i FZZ w styczniu rozpoczęły procedury sporu zbiorowego. W ich ramach przeprowadziły w marcu referenda strajkowe. Według ZNP z informacji zgromadzonych do czwartku rano wynika, że w strajku zamierzało wziąć udział 79,725 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju, czyli 15 576 szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i zespołów szkół. Największy odsetek szkół i przedszkoli deklaruje przyłączenie się do akcji strajkowej w województwach: kujawsko-pomorskim – 91 proc., łódzkim – 87 proc., zachodniopomorskim – 85 proc. wielkopolskim – 84 proc., świętokrzyskim i śląskim – po 82 proc., warmińsko-mazurskim i dolnośląskim – po 81 proc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)