28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzynastki już wypłacone

Ocena: 4.99376
547

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już trzynaste emerytury. Do portfeli seniorów z województwa mazowieckiego wpłynęło 1,4 mld zł.

fot.pixabay.com

Trzynasta emerytura została już wypłacona ponad dla 8,4 mln uprawnionych. W całym kraju na świadczenia przeznaczono niemal 10,5 mld zł, przy czym co ósma złotówka trafiła do mieszkańców województwa mazowieckiego. Najwięcej w regionie, bo aż 865,6 tys. zł, wypłaciły trzy warszawskie oddziały ZUS. W aglomeracji warszawskiej świadczenie otrzymało 695,5 tys. klientów ZUS. Na całym Mazowszu trzynastka objęła 1 mln 123 tys. seniorów, a wypłacono niemal 1,4 mld zł.

 

1250,88 ZŁ, ALE NIE ZAWSZE

– Dodatkowe roczne świadczenia są wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2021 r. jest to 1250,88 zł brutto – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wyjątkiem jest renta rodzinna. W przypadku gdy jest pobierana przez kilka osób, przysługuje tylko jedno prawo do trzynastki. ZUS podzielił więc kwotę jednorazowego świadczenia pieniężnego (1250,88 zł) przez liczbę osób uprawnionych do renty rodzinnej. Jeśli do świadczenia uprawnione były np. dwie osoby, to każda z nich dostała 625,44 zł (brutto). Inna sytuacja to przypadek, kiedy do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu uprawnione jest małoletnie i pełnoletnie dziecko, które równocześnie pobiera rentę socjalną. Dziecko pełnoletnie uprawnione dodatkowo do renty socjalnej z tego tytułu otrzyma trzynastkę. Z kolei dziecko małoletnie weźmie pełną kwotę trzynastki z tytułu wypłacanej renty rodzinnej.

 

DLA KOGO TRZYNASTKA?

– Trzynastkę otrzymują osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Z dodatkowego rocznego świadczenia nie dokonuje się potrąceń i egzekucji – tłumaczy prof. Uścińska.

Prezes ZUS przypomina także, że aby otrzymać dodatkowe roczne świadczenie, nie trzeba było składać żadnego wniosku. Otrzymały je automatycznie osoby, które do 31 marca 2021 r. miały ustalone np. prawo do emerytury lub renty.

 

WYPŁATA, GDY ŚWIADCZENIE NIE JEST ZAWIESZONE

Prawo do wypłaty trzynastki nie przysługuje osobom, których prawo do tych świadczeń jest zawieszone. Innymi słowy, ważne jest, aby „świadczenie główne” było w danym momencie wypłacane. ZUS przekazywał dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wraz ze świadczeniem należnym za kwiecień. Wynika z tego, że konieczne było istnienie w kwietniu prawa np. do renty. Brak prawa do emerytury lub renty w kwietniu był równoznaczny z brakiem prawa do wypłaty trzynastki.

A co w sytuacji, gdy wypłatę świadczenia zawieszonego od kwietnia podejmiemy na przykład w czerwcu? Sytuację wyjaśnia Marta Matracka, ekspert II Oddziału ZUS w Warszawie. „W takim przypadku dodatkowe roczne świadczenie wypłacimy z chwilą wznowienia wypłaty emerytury lub renty” – tłumaczy.

Przykład: Pani Krystyna jest osobą uprawnioną do renty socjalnej. Otrzymała rentę należną za marzec 2021 r. w swoim terminie płatności. Następnie, z uwagi na osiąganie zbyt wysokich zarobków z tytułu zatrudnienia, od kwietnia poprosiła o wstrzymanie wypłaty świadczenia. Renta została zawieszona, więc nie została wypłacona w kwietniu, a co za tym idzie – nie wypłacono także trzynastki. W czerwcu tego samego roku Pani Krystyna zgłosi wniosek o wznowienie wypłaty renty socjalnej. Wraz z rentą należną za czerwiec otrzyma również trzynastkę. W tym przypadku istotne jest bowiem posiadanie prawa do renty w dniu 31 marca 2021 r.

 

NIE TYLKO Z ZUS

– Świadczenie wypłacane jest już po raz trzeci. Pierwsze wypłaty z tego tytułu realizowane były przez nas w roku 2019. W roku 2020 uchwalona została ustawa, zgodnie z którą trzynasta emerytura będzie wypłacana co roku. Określone zostały też zasady jej przyznawania i wypłaty – mówi Marta Matracka z warszawskiego oddziału ZUS.

Oprócz ZUS trzynastki mogą wypłacać także KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe biura emerytalne oraz Biuro emerytalne służby więziennej. W przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne.

 

NIE TYLKO TRZYNASTKA!

Wypłata trzynastej emerytury to nie jedyna forma wsparcia finansowego, jakie zostało przewidziane w tym roku dla świadczeniobiorców. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie czternastej emerytury. Czternaste świadczenie zostanie wypłacone w listopadzie.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz.U. poz. 321).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter