27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stypendyści FDNT chcą się rozwijać - wywiad cz.2

Ocena: 5
456

15 października, pod hasłem „Cywilizacja życia” będzie obchodzony Dzień Papieski, który jest okazją do bliższego poznania nauczania Jana Pawła II, a także stanowi okazję do finansowego wsparcia Fundacji, nazywanej żywym jego pomnikiem.

Fot. Facebook/Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

To przykre, że mimo znacznego polepszenia sytuacji życiowej w Polsce wciąż jest tak wiele osób potrzebujących pomocy finansowej.

To faktycznie przykre, wielu osobom wydaje się wręcz niewiarygodne, że w dzisiejszych czasach wciąż otrzymujemy wiadomości, w których np. młodzi piszą, że np. chcieliby mieć w domu łazienkę. Warto podkreślić, że program stypendialny to nie tylko pomoc finansowa. O ile w pierwszych latach działania Fundacji pieniądze był kluczowe, ponieważ ich najbardziej brakowało, dziś największym wyzwaniem są trudności rodzinne np. związane z chorobami najbliższych, śmiercią jednego z opiekunów, wyjazdem rodziców za pracą czy innymi dojmującymi ludzkimi tragediami. Jest to szerokie spektrum, nawet ciężko je wszystkie precyzyjnie opisać.

W swoim nauczania św. Jan Paweł II wskazywał szczególnie na dwie zasady Katolickiej Nauki Społecznej, a są nimi: wyobraźnia miłosierdzia i solidarność z potrzebującymi, która musi się wyrazić również w sferze materialnej. Trudnych sytuacji jest naprawdę dużo. Jako córki i synowie Kościoła wszyscy powinniśmy być wrażliwi na tego typu potrzeby. To istota naszego programu.

Jak stypendyści reagują na zarzuty wobec św. Jana Pała II, które pojawiły się w ostatnim czasie?

Nasi stypendyści od początku zaangażowali się w obronę papieża. Część z nich wzięła udział w zorganizowanych marszach, inni postanowili udać się pod papieskie pomniki, gdzie organizowali różne modlitwy, czuwania. Modlili się w kościołach. Byli też aktywni w mediach społecznościowych, w których pokazywali, że nie zgadzają się z tymi atakami.

To dla nich przykre i trudne doświadczenie, często pytają o to, jak reagować na szykany wobec Jana Pawła II, na żarty i memy krążące w internecie. Tłumaczymy im, że już Benedykt XVI mówił, że dziś za świętość płaci się marginalizacją, wyśmianiem i sparodiowaniem. To strasznie boli młodych, przeżywają to. Nie możemy jednak dystansować się od głoszenia światu pięknej Ewangelii życia. Dlatego tak ważne jest zapoznanie młodych z nauczaniem Jana Pawła II, zwłaszcza z tym skierowanym do młodych, które jest genialne.

Podczas obozów wakacyjnych profesorowie, świadkowie i blogerzy opowiadali młodym prawdę o Janie Pawle II oraz mówili, jak radzić sobie ze wspomnianymi atakami.

Karol Wojtyła miał ciężką historię, po śmierci ojca został w sensie rodzinnym całkowicie sam na świecie, w dodatku trwała wojna, gestapo mordowało jego najbliższych przyjaciół. Jednak ten człowiek nie poddał się, szlifował swoje człowieczeństwo, intelekt, osobowość, do takich rozmiarów, że potem stał się inspiracją dla całego świata, a zrobił to na gruncie wiary w Boga i w Kościele. Chcemy, by młodzi zrozumieli, że w życiu bywa bardzo trudno, czego oni często doświadczają. Każdy człowiek w którymś momencie będzie musiał się z czymś zmierzyć, dlatego warto mieć solidny fundament wiary. Tak jak Karol Wojtyła.

Często mówi się dziś o kryzysie psychicznym, z jakim zmaga się coraz większa grupa młodzieży. Czy widzi Ksiądz takie objawy również wśród stypendystów?

Niestety widzę. Rzeczywiście problem jest obecny, na pewno pojawia się depresja, załamania nerwowe i inne schorzenia. Mam wrażenie, że jest tego coraz więcej. Wielu księży i wiele sióstr mówi mi o problemach związanych z kondycją psychiczną młodych, nie jest to tylko moje spostrzeżenie. To dziwna sytuacja - technologia dała nam ogromne możliwości komunikacyjne, co nie zmniejszyło, a może nawet zwiększyło, poczucie samotności i izolacji wśród ludzi. To paradoks, z którym próbujemy się zmierzyć.

Nasz program jest wciąż zmieniany, dostosowywany do nowych zjawisk i wyzwań, dzień w dzień ewoluuje, by sprostać zmieniającym się potrzebom młodych stypendystów. Myślę, że tym, czego młodzi najbardziej dziś potrzebują, jest samo spotkanie. Widzę, że niektórzy stypendyści nie chcą jechać na nasze obozy, ale później wracają naładowani pozytywną energią, są zachwyceni, często płaczą ze wzruszenia i wdzięczności, pytają, kiedy znów się spotkamy. Widziałem setki takich scen na przestrzeni lat. Młodzi potrafią pół nocy przesiedzieć ze sobą, rozmawiając, by nasycić się tym kontaktem, mówią, że nie mieli nawet czasu spojrzeć do internetu, bo tyle ciekawych rzeczy się działo. Te kontakty międzyludzkie są bezcenne, często przeradzają się w przyjaźń, miłość, mamy nawet sporo małżeństw, które powstały dzięki naszej Fundacji.

Podobnie przeżywają formację duchową, zwłaszcza Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu i spowiedź. W warunkach zjazdu wakacyjnego możemy poświęcić na to naprawdę dużo czasu, przez co wspomniane doświadczenia są pełne, przeżyte z wielkim zaangażowaniem, także emocjonalnym, bez pośpiechu, z powagą i koniecznym zrozumieniem oraz skupieniem. Za tym bardzo tęsknią absolwenci naszego programu. Często mi o tym mówili.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stypendyści FDNT chcą się rozwijać - wywiad cz. 1

 

W tym roku hasło Dnia Papieskiego organizowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” brzmi: "Cywilizacja życia". Mógłby Ksiądz przybliżyć tę ideę?

Każdy kolejny Dzień Papieski odsłania inny wymiar nauczania Jana Pawła II. W tym roku nasze hasło brzmi "Cywilizacja życia", przypominamy nim, że każde życie, na każdym etapie i w każdej fazie oraz formie ma swoją niezbywalną godność, jest święte, jest nienaruszalne! To centralna teza encykliki Evangelium Vitae z 1995 r. Poza tym chcemy zwrócić uwagę na pasję życia, która zakłada również doświadczenie cierpienia. Łacińskie słowo „passio” to przecież cierpienie, a od niego bierze się słowo „pasja”. Wskazuje ono na fakt, że – jak mawia ksiądz profesor Jerzy Szymik – aby mieć pasję życia, trzeba się zgodzić na passio – cierpienie – bo bez niego miłość nie jest możliwa, a tylko ona jest solą życia. Każda prawdziwa miłość wiąże się z cierpieniem, ale właśnie to ona czyni życie głęboko sensownym.

Prócz tego przypominamy, że jako chrześcijanie powinniśmy dbać o środowisko przyjazne życiu, tworzyć w miarę możliwości świat gościnny dla drugiego człowieka, żeby nie tylko pozwolić się człowiekowi urodzić, ale także sprawić, aby jego życie było piękne i warte przeżycia. Życie ludzkie powinno mieć sens, smak i radość, a tutaj każdy z nas ma swą rolę do odegrania. Ci, którzy wierzą w Chrystusa i formują się w Kościele, właśnie tacy powinni być, bo taki jest Jezus Chrystus. Mamy obowiązek tworzenia świata, w którym chce się żyć. Więcej, nasz Zbawiciel zapewnia, iż życie raz rozpoczęte nigdy się nie kończy, że mamy perspektywę wieczności, która radykalnie przekracza granice naszej wyobraźni. Skoro tak, to warto żyć, żyć pięknie i stawiać czoła wyzwaniom.

Fundacja pomaga swym podopiecznym w osiąganiu wysokiego poziomu życia, we wszystkich wymiarach. Każdego człowieka traktujemy integralnie. Wszystkie wymiary człowieczeństwa są dla nas ważne.

Dzień Papieski jest też okazją do finansowego wsparcia działań Fundacji.

W Dzień Papieski w kościołach w całej Polsce, ale i na ulicach miast będą zbierane pieniądze na program stypendialny Fundacji. Każdy, kto chciałby współtworzyć ten żywy pomnik Jana Pawła II, ma ku temu świetną okazję.

Można też wysłać SMS o treści POMOC pod numer 74265 (koszt 4 zł + VAT), skorzystać ze strony https://e-zbiorka.pl/ lub przelać pieniądze bezpośrednio na konto Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia znajdujące się na stronie www.dzielo.pl

Prosimy też o modlitwę za nasze dzieło. Razem jako Kościół i ludzie dobrej woli budujemy żywy pomnik Jana Pawła II. On wymaga wsparcia codziennie, by nasz program stypendialny istniał i rozwijał się.

Cieszy mnie ogromne poparcie społeczne tego pomysłu. Zapraszamy wszystkich, by poznawać papieskie nauczacie, szczególnie encyklikę Evangelium Vitae, z której pochodzi tegoroczne hasło i by budować cywilizację życia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter