26 sierpnia
poniedziałek
Marii, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słucham, telefon zaufania

Ocena: 0
635

Linia Braterskich Serc, założona w Radomiu z inicjatywy bp. Jana Chrapka, uratowała dzięki telefonicznej pomocy wiele małżeństw i osób stojących na granicy życia i śmierci.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Całe biuro z trzema wyciszonymi rozmównicami zajmuje niewielką powierzchnię w siedzibie radomskiej Caritas. Pod bezpłatnym numerem 0 800 311 800 w godz. 18-22 dyżurują w poniedziałek – księża, we wtorek – policjanci i prawnicy, we środę – osoby zajmujące się poradnictwem rodzinnym, w czwartek – psycholodzy i terapeuci, w piątek – pedagodzy i katecheci. Codziennie na posterunku są specjaliści od uzależnień.

– Rocznie pomagamy około 2,5 tys. osób – mówi ks. dr Marek Dziewiecki, dyrektor telefonu zaufania od początku jego istnienia. W przyszłym roku Linia Braterskich Serc będzie miała już dwadzieścia lat.

„Słucham, telefon zaufania, w czym mogę pomóc?” – tak zaczyna się standardowa rozmowa.

– Naszym celem jest pomoc duchowa, gdyż człowieka dotyka nie tylko bieda ekonomiczna, bo ta jest obecnie coraz mniejsza. Największa i najboleśniejsza staje się bieda duchowa, która sprawia, że ktoś nie radzi sobie z samym sobą czy z relacjami z innymi ludźmi, począwszy od najbliższych. To zwykle boli bardziej niż niedostatek materialny – mówi ks. Dziewiecki.

Dotychczas ponad 20 tys. osób uzyskało pomoc przez radomski telefon, przede wszystkim w problemach w małżeństwie i rodzinie. – Wiele z nich dzwoni później, by podziękować i potwierdzić, że nasz telefon zaufania ma sens. Najczęściej zwracają się do nas, gdy nie radzą sobie w sytuacji kryzysu małżonka czy dorastającego lub dorosłego dziecka.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

W lipcu Linia Braterskich Serca działa w poniedziałki w godz. 18-22, w sierpniu będzie nieczynna, we wrześniu wraca do stałego harmonogramu dyżurów.

Numer: 0 800 311 800

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 sierpnia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXI tydzień zwykły
+ uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-35, Ps 48, Ga 4,4-7, J 2,1-11
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -