20 września
niedziela
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ślubowanie w Dębem Wielkim

Ocena: 0
736

W niedzielę 20 października ks. prałat dr Dariusz Szczepaniuk, kanclerz Kurii Diecezji Warszawsko – Praskiej, przewodniczył Mszy Świętej w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębem Wielkim, którą zainaugurowano uroczystość ślubowania kadetów i uczniów klas pierwszych z liceów mundurowych.

fot. Jacek Kalinowski

Mszę Świętą sprawowano w intencji kadetów i uczniów szkół, ich rodziców, nauczycieli z 5 liceów mundurowych zrzeszonych w Płockim Uniwersytecie Ludowym: z Płocka, Kutna, Ciechanowa, Wołomina i Dębe Wielkiego. Każda ze szkół była reprezentowana przez poczty sztandarowe oraz pododdziały honorowe. W koncelebrze wzięli udział m.in. ks. prałat generał brygady Sławomir Żarski (patronat honorowy) wraz z księżmi z miejscowej parafii oraz ks. Grzegorz Idzik.

Wśród przybyłych gości w uroczystości wzięli udział m.in: Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu, Antoni Jan Tarczyński – starosta powiatu Mińsk Mazowiecki, Krzysztof Kalinowski – wójt gminy Dębe Wielkie, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, oraz rodzice i bliscy młodych adeptów.

W homilii ks. Szczepaniuk, nawiązując do słów św. Pawła Apostoła, zaapelował do profesorów, nauczycieli i wychowawców, aby "głosili naukę w porę i nie w porę" i aby cierpliwie napominali, ukazywali błędy i podnosili na duchu, gdyż powinni być dla młodych ludzi autorytetem. "To wy jesteście tymi, którzy na tę drogę rozwoju intelektualnego, duchowego i pedagogicznego ich wprowadzają i to oni powierzają się w wasze ręce, abyście ich we właściwy sposób uformowali" - podkreślił ks. Szczepaniuk. Zwracając się do kadetów i uczniów ksiądz kanclerz powiedział: "Kiedy ukończycie szkołę i większość z was podejmie pracę zawodową również w służbach mundurowych, trwajcie w tym, czego się nauczyliście, co wam powierzono, bo to jest dobre".

Po Eucharystii nastąpił przemarsz pododziałów na plac, na którym odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystość ślubowania. Rozpoczęło ją odśpiewanie Hymnu Narodowego, następnie gości powitał Paweł Kaczyński – prezes PUL, którego organizacyjnie wspierała Agnieszka Kaczyńska – wiceprezes PUL, jednocześnie dyrektor liceów mundurowych w Dębem Wielkim i Wołominie. Ślubowanie na sztandary poszczególnych szkół złożyło ok. 300 kadetów i uczniów (dziewczęta i chłopcy). Na zakończenie uroczystości uczniowie wykonali pokaz wyszkolenia wojskowo – sportowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter