18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeciwstawili się złu

Ocena: 0
661

Rafał Lemkin, Armin Wegner i ks. Wojciech Zink zostali uhonorowani tytułami Sprawiedliwych 2018 r. Uroczysta gala odbyła się w niedzielę 4 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

fot. PAP/Jacek Turczyk

Mianem „Sprawiedliwych” określani są ludzie, którzy występowali w obronie godności ludzkiej w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI w. Na ich cześć 6 marca został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych. Decyzja ta została podjęta przez Parlament Europejski w maju 2012 roku z inicjatywy działającego we Włoszech Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO). Tym samym pojęcie „Sprawiedliwy” zyskało znaczenie uniwersalne, szersze niż izraelskie określenie Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Od 2013 r. warszawski Dom Spotkań z Historią i Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” podczas uroczystej gali przypominają o ludziach, dla których prawa człowieka były i są ważniejsze od racji narodu czy ideologii. Sprawiedliwi ratowali Żydów, sprzeciwiali się ludobójstwu Ormian, udzielali pomocy ofiarom wojny w Rwandzie, Kambodży czy w czasie czystek etnicznych w rozpadającej się Jugosławii oraz występowali w obronie wolności w reżimach totalitarnych, zarówno hitlerowskim, jak i sowieckim.

Sylwetki Sprawiedliwych przedstawiał Zbigniew Gluza, szef Ośrodka „Karta”, opowiadała zaś o nich aktorka Maja Komorowska. Spośród 17 zgłoszeń wybrano siedem, a ostatecznie uhonorowano trzy osoby. Łączył je sprzeciw wobec zła i niszczących człowieczeństwo systemów totalitarnych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły