20 listopada
wtorek
Anatola, Sedzimira, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa odzyskana

Ocena: 0
476

Jaka była stolica w chwili odzyskania niepodległości? Jak się w kolejnych latach zmieniała, rozwijała, borykała z różnymi problemami, ale też jak się bawiła? Zapraszamy na wystawę „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939”.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej postanowił uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wystawą wyjątkową. Obcujemy z historiami sprzed niemal stu lat – zamkniętymi w fotograficznym kadrze – tak jakby działy się wczoraj. Rozpoznajemy ulice i budynki wciąż istniejące, choć z innej epoki, ale także i te, których już nie ma, a które odkrywamy jedynie dzięki podpisom. Widzimy wiele ważnych historycznie miejsc i osób. Gdzieś, kiedyś o nich słyszeliśmy od dziadków, z książek, na lekcjach szkolnych. A oto są, jak żywe, odnalezione. Możemy te osoby poznać: jak wyglądały, jak się ubierały, co robiły i gdzie bywały? Podziwiamy najnowsze wówczas osiągnięcia techniki, z zainteresowaniem wpatrujemy się w obrazki życia politycznego, sportowego i artystycznego stolicy – zwykłe, choć barwne życie jej mieszkańców. Mając w głowach mit miasta utraconego, które po II wojnie światowej już nigdy w tamtym kształcie się nie odrodziło, widzimy miasto bardzo bliskie, a jednocześnie nieoczywiste.

 

Kusy, Zula i targ rybny

Ten swoisty spacer po stolicy, który jest nie tyle kronikarską relacją, co fotograficznym esejem, opowieścią o naszym „Paryżu Północy” okresu międzywojennego, zaskakuje, oczarowuje, przyciąga.

Nie brakowało w stolicy imprez sportowych. Podziwiamy atletów prężących się w 1925 r. podczas pokazu sportowego na Placu Zamkowym w Święto 3 Maja, widzimy mecz piłkarski Polska-Węgry na stadionie Legii 27 sierpnia 1939 r., kibiców na kortach Legii podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Tenisie Ziemnym we wrześniu 1933 r. i bieg sztafetowy Raszyn-Warszawa o puchar przechodni Polskiego Radia w kwietniu 1937 r., gdzie uwieczniony został w kadrze Janusz Kusociński, zawodnik KS Warszawianka, wbiegający od Królewskiej na plac Piłsudskiego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 44 (682), 4 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

 

Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -