7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Proces 96-letniej sekretarki z KL Stutthof - niemiecki sąd przeprowadził wizję lokalną

Ocena: 1.4
481

Z udziałem sędziów, prokuratora, pełnomocników ofiar i obrońcy odbyła się w piątek wizja lokalna w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. To część procesu, który toczy się w Niemczech przeciwko 96-letniej Irmgard Furchner, byłej sekretarce komendanta obozu oskarżonej o pomocnictwo w zabójstwie ponad 11 tys. osób.

Fot. PAP/Jan Dzban - teren byłego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie

W piątek w południe, w utworzonym na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska, w miejscowości Sztutowo, niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym, który funkcjonował od września 1939 do maja 1945 roku, odbyła się wizja lokalna z udziałem niemieckich sędziów, prokuratora oraz prawników reprezentujących kilkudziesięciu byłych więźniów obozu obraz obrońcy oskarżonej - Irmgard Furchner, sekretarki komendanta obozu Paula Wernera Hoppe. Zamknięta dla mediów wizja lokalna trwała trzy godziny.

"Celem wizji było stwierdzenie, co działo się w obozie, o czym oskarżona jako cywilny pracownik administracji, niemniej członek SS, musiała wiedzieć" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej pełnomocnik byłych więźniów, oskarżycieli posiłkowych, mecenas Rajmund Niwinski z Düsseldorfu

Od ponad roku przed Sądem Okręgowym (Landgericht) w Itzehoe toczy się proces karny przeciwko 96-letniej Irmgard Furchner, byłej sekretarce komendanta obozu. Jest ona oskarżona o pomocnictwo w morderstwie w ponad 11387 przypadkach. Z uwagi na wiek oskarżonej rozprawy trwają po 2,5 godziny. Postępowanie jest rozpatrywane przez wydział dla nieletnich w mieście Itzehoe, ponieważ oskarżona w chwili popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat, a więc była młodociana w rozumieniu ustawy o sądach dla nieletnich.

Proces ten uważany jest za jeden z ostatnich procesów zbrodniarzy wojennych w Niemczech. Od 7 października toczy się również postępowanie przed Sądem Krajowym w Neuruppin, w którym 100-letni oskarżony usłyszał zarzuty o pomocnictwo w zamordowaniu kilku tysięcy osób jako strażnik SS w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen pod Berlinem w latach 1942-1945. Oskarżony zaprzecza zarzutom.

Jest to pierwszy raz po blisko 30 latach, że niemiecki sąd przeprowadzi wizję lokalną byłego obozu koncentracyjnego na terenie Polski. Ostatnio w roku 1993 przeprowadzona została wizja lokalna obozu Auschwitz. W postępowaniu bierze udział ok. 30 oskarżycieli posiłkowych, byłych więźniów oraz krewnych ofiar. Między nimi jest szereg reprezentowanych przeze mnie Polaków, działaczy ruchu oporu oraz powstańców warszawskich AK

- powiedział pełnomocnik byłych więźniów, mecenas Niwinski.

Wizja lokalna jest jednym z ostatnich etapów postępowania dowodowego.

W obozie Stutthof pod Gdańskiem Niemcy więzili podczas II wojny światowej ponad 100 tysięcy osób, w tym wielu Żydów. Według danych Głównego Urzędu Badania Zbrodni Hitlerowskich w Ludwigsburgu, w obozie koncentracyjnym Stutthof i jego podobozach zginęło ok. 65 tys. osób. Wyrok procesu oczekiwany jest na koniec tego roku lub początek przyszłego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter