3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsi na linii frontu

Ocena: 0
240

„Spójrzcie na prawdziwych  bohaterów, którzy w tych dniach się ujawniają: nie są to ci, którzy mają sławę, pieniądze i sukcesy, ale ci, którzy dają siebie, aby służyć innym” - mówił w tych dniach papież Franciszek. Ojciec Święty miał na myśli lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy na całym świecie podjęli wyzwanie koronawirusowi.

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Epidemia zaatakowała już półtora miliona ludzi niemal we wszystkich krajach świata. W samych Włoszech, państwie które najbardziej dotknęła epidemia w Europie, zanotowano już 135 tysięcy zakażeń, a ponad 17 tysięcy pacjentów zmarło. Jeszcze gorsze statystyki dochodzą z USA. W Nowym Jorku koronawirus zabił więcej ludzi niż terroryści pamiętnego 11 września 2001 r.
Wśród osób, które zaraziły się od pacjentów podczas swojej posługi, jest część personelu medycznego. We wspomnianych Włoszech zakażonych  zostało 12,6 tysiąca lekarzy i pielęgniarek, a 120 z nich zmarło. Umierają także duchowni i siostry zakonne. W Wielkiej Brytanii zmarła  s. Sienna, misjonarka miłości, która zaraziła się od kogoś z osób, którym na ulicy udzielała pomocy. W jej domu zakonnym w Swansea w Walii wszystkie mieszkające siostry zostały zakażone. W szpitalu w Bergamo, rodzinnej diecezji św. Jana XXIII,  pięciu kapucynów z narażeniem własnego życia wspierają chorych. Niosą im pociechę duchową i towarzyszą niemal do ostatnich chwil ich ziemskiego życia.

Na swoich placówkach trwają wszyscy polscy misjonarze i misjonarki, którzy – mimo możliwości opuszczenia ich placówek i ewakuowania ich do Polski – pozostają.
W Polsce – mimo podjętych wielu działań ochronnych - wśród zakażonych są także pracownicy służby zdrowia. Stanowią one 15,6 procent wszystkich zakażonych. Blisko 5 tysięcy medyków trzeba było podać kwarantannie.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński napisał w tych dniach:

Bohaterami, którzy zasługują na najwyższe laury są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, kapelani i wolontariusze - wszyscy pracownicy placówek medycznych i im pokrewnych. Z narażeniem życia i bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych, przełamując wewnętrzne lęki i obawy, wbrew niepokojom, zmęczeniu, ludzkiemu zniechęceniu: są, trwają, służą, ratują, troszczą się i opiekują, niosą pomoc i wsparcie.

W Polsce nie brakuje wielu inicjatyw pomocowych. Aktywnie w tych sprawach działają: Caritas Polska i Caritas diecezjalne, pallotyni z akcją modlitewną „Wasze imiona są w niebie”, franciszkanie z akcją „Adoptuj medyka” czy Apostolstwo Chorych z akcją „Zaadoptuj medyka i chorego”.
Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy z narażeniem własnego życia i zdrowia poświęcają się chorym. Oni są dzisiaj na wojnie z epidemią na pierwszej linii frontu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter