11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka po śladach

Ocena: 0
2995

To była niezwykła pielgrzymka. Nie tylko ze względu na jej cel, którym była Ziemia Święta. Ale nade wszystko z powodu najważniejszych uczestników: byłych żołnierzy generała Andersa i polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Polska delegacja przy grobie Menachema Begina na Górze Oliwnej; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Większość sędziwych już bohaterów odznaczonych medalem Yad Vashem za ratowanie Żydów mogło po raz pierwszy zobaczyć tabliczkę z własnym imieniem i nazwiskiem w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Dla weteranów, którzy przed 75 laty rozpoczynali swoją drogę z zesłania w ZSRR do Polski przez Bliski Wschód, była to okazja powrotu do miejsc noszących trwałe ślady ich obecności w ojczyźnie Chrystusa. Są to nie tylko groby ich kolegów, którzy do wolnej Polski nie doszli, ale i wspaniałe dzieła sztuki, będące trwałym wyrazem ich wiary i miłości do ojczyzny.

W sanktuarium na Górze Karmel po Mszy Świętej w intencji ojczyzny uczestnicy pielgrzymki ustawili bukiet biało-czerwonych kwiatów przed tablicą upamiętniającą karmelitankę żydowskiego pochodzenia, św. Teresę Benedyktę od Krzyża, czyli Edytę Stein, zagazowaną w niemieckim obozie Auschwitz. Towarzyszący pielgrzymce jako przewodnik ks. prof. Waldemar Chrostowski w kazaniu wskazał na nią jako na patronkę trudnego dialogu chrześcijańsko-judaistycznego i polsko-żydowskiego.

W Tyberiadzie, po Mszy Świętej w kościele św. Piotra nad Jeziorem Galilejskim, złożono biało-czerwony wieniec przed Ołtarzem Ojczyzny, wykonanym przez por. Tadeusza Zielińskiego z Armii Andersa. Obok Matki Bożej Częstochowskiej i orła w koronie polski artysta umieścił personifikację wiary i miłości, postacie nawiązujące do naszej tysiącletniej historii, herby Warszawy, Krakowa, Poznania, Lwowa, Wilna i Gdańska, oraz przejmującą dedykację: „Tobie, Królowo Korony Polskiej, z wiarą niezłomną, że przywrócisz wolność i wielkość Twego narodu i państwa – skromne dzieło rąk własnych żołnierze polscy na Środkowym Wschodzie z czcią i miłością ofiarują.”

– W setną rocznicę odzyskania niepodległości, tutaj, w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa, chcemy podziękować weteranom walk o wolność ojczyzny. Ale tutaj również my – przedstawiciele władz Rzeczypospolitej, Wojska Polskiego, przedstawiciele młodszego pokolenia, możemy ślubować wam, że uczynimy wszystko, aby zachować tę wolność i aby przywrócić wielkość Rzeczypospolitej – mówił minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Do weteranów zwróciła się także minister Anna Maria Anders, córka ich legendarnego dowódcy. Dziękowała za ich poświęcenie i możliwość pielgrzymowania z nimi. W tym miejscu minister Kasprzyk odznaczył pięcioro uczestników pielgrzymki medalem Pro Patria.

Po uroczystościach pielgrzymi udali się na Górę Błogosławieństw, a następnie do Cezarei Filipowej u stóp Hermonu. Wszędzie tam polscy weterani wzbudzali wielkie zainteresowanie i podziw, zwłaszcza wśród pielgrzymów z USA i z Korei. Były wspólne zdjęcia i serdeczne rozmowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter