19 października
sobota
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka po śladach

Ocena: 0
2453

To była niezwykła pielgrzymka. Nie tylko ze względu na jej cel, którym była Ziemia Święta. Ale nade wszystko z powodu najważniejszych uczestników: byłych żołnierzy generała Andersa i polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Polska delegacja przy grobie Menachema Begina na Górze Oliwnej; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Większość sędziwych już bohaterów odznaczonych medalem Yad Vashem za ratowanie Żydów mogło po raz pierwszy zobaczyć tabliczkę z własnym imieniem i nazwiskiem w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Dla weteranów, którzy przed 75 laty rozpoczynali swoją drogę z zesłania w ZSRR do Polski przez Bliski Wschód, była to okazja powrotu do miejsc noszących trwałe ślady ich obecności w ojczyźnie Chrystusa. Są to nie tylko groby ich kolegów, którzy do wolnej Polski nie doszli, ale i wspaniałe dzieła sztuki, będące trwałym wyrazem ich wiary i miłości do ojczyzny.

W sanktuarium na Górze Karmel po Mszy Świętej w intencji ojczyzny uczestnicy pielgrzymki ustawili bukiet biało-czerwonych kwiatów przed tablicą upamiętniającą karmelitankę żydowskiego pochodzenia, św. Teresę Benedyktę od Krzyża, czyli Edytę Stein, zagazowaną w niemieckim obozie Auschwitz. Towarzyszący pielgrzymce jako przewodnik ks. prof. Waldemar Chrostowski w kazaniu wskazał na nią jako na patronkę trudnego dialogu chrześcijańsko-judaistycznego i polsko-żydowskiego.

W Tyberiadzie, po Mszy Świętej w kościele św. Piotra nad Jeziorem Galilejskim, złożono biało-czerwony wieniec przed Ołtarzem Ojczyzny, wykonanym przez por. Tadeusza Zielińskiego z Armii Andersa. Obok Matki Bożej Częstochowskiej i orła w koronie polski artysta umieścił personifikację wiary i miłości, postacie nawiązujące do naszej tysiącletniej historii, herby Warszawy, Krakowa, Poznania, Lwowa, Wilna i Gdańska, oraz przejmującą dedykację: „Tobie, Królowo Korony Polskiej, z wiarą niezłomną, że przywrócisz wolność i wielkość Twego narodu i państwa – skromne dzieło rąk własnych żołnierze polscy na Środkowym Wschodzie z czcią i miłością ofiarują.”

– W setną rocznicę odzyskania niepodległości, tutaj, w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa, chcemy podziękować weteranom walk o wolność ojczyzny. Ale tutaj również my – przedstawiciele władz Rzeczypospolitej, Wojska Polskiego, przedstawiciele młodszego pokolenia, możemy ślubować wam, że uczynimy wszystko, aby zachować tę wolność i aby przywrócić wielkość Rzeczypospolitej – mówił minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Do weteranów zwróciła się także minister Anna Maria Anders, córka ich legendarnego dowódcy. Dziękowała za ich poświęcenie i możliwość pielgrzymowania z nimi. W tym miejscu minister Kasprzyk odznaczył pięcioro uczestników pielgrzymki medalem Pro Patria.

Po uroczystościach pielgrzymi udali się na Górę Błogosławieństw, a następnie do Cezarei Filipowej u stóp Hermonu. Wszędzie tam polscy weterani wzbudzali wielkie zainteresowanie i podziw, zwłaszcza wśród pielgrzymów z USA i z Korei. Były wspólne zdjęcia i serdeczne rozmowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi,
przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych

Dziś w Kościele:
sobota XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,13.16-18; Ps 105; Łk 12,8-12
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -