30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pełnia

Ocena: 0
275

W nieodgadnionej głębi nocnego nieba księżyc jak okrągły, biały, lśniący reflektor, który przyćmiewa inne światła i sprawia, że w ciemności na ziemi powstają cienie.

rys. Jeremi Molak, lat 5

Zjawisko fascynujące, dla dzieci – wręcz hipnotyzujące. Przykuwa wzrok, myśli, uczucia. Przed tym dostojnym, tajemniczym, bladym i pociągającym obliczem cichną wszelkie nieutulone płacze i marudzenia, że jeszcze nie pora spać.

Okrągły, biały i nawet trochę połyskujący wafel ryżowy rozpromienia buzię Antosia. Smakołyk jest długo obracany w małych rączkach, bo przecież warto poczuć jego ciepłą porowatość i usłyszeć charakterystyczny cichy szelest pod wpływem dotyku, zanim powędruje do ust. A wtedy rozlega się suchy trzask – i rozpaczliwy jęk, który całą rodzinę stawia na baczność. – Co się stało, Antosiu?! – Połamało się! – zawodzi z wyraźnym żalem dwulatek, wpatrując się w nadgryziony krążek. Teraz już, jak się okazuje, absolutnie nienadający się do zjedzenia!

Rodzice często obserwują, że dla dzieci nadłamane, ukruszone czy nadgryzione ciastko albo bułka to już nie ciastko ani bułka. Można się przy okazji przekonać, z jakim trudem przychodzi pogodzenie się z prostym i oczywistym na pozór faktem, że nie da się zjeść ciastka i nadal je mieć. Może zresztą związane z tym rozczarowania i bóle przygotowują po trochu glebę pod wszystkie ziarna, które mają obumrzeć, by wydać obfity plon?

Serwowanie wciąż nowych, koniecznie całych ciastek bywa nieco kłopotliwe. Ale ja mimo wszystko lubię tę patową sytuację, która wyrywa na chwilę z rytmu bezrefleksyjnego gryzienia, przeżuwania i połykania. To zjawisko fascynujące niczym pełnia księżyca: dziecięca tęsknota za pełnią. Pożądanie, by było całe, nienaruszone, wbrew wszelkiej logice, że „tak było, jest i będzie”, bez kompromisu ukruszonego lewego dolnego rożka w niewidocznym miejscu. Coś jakby echo tego „Wybieram wszystko!” małej Tereski – małej, a świętej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter