29 marca
niedziela
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: w świecie broni i przemocy szopka jest obrazem pokoju

Ocena: 0
1811

Podczas ostatniej przed Bożym Narodzeniem audiencji generalnej papież Franciszek mówił zgromadzonym w watykańskiej Auli Pawła VI kilku tysiącom wiernych o symbolice bożonarodzeniowej szopki.

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W tych dniach bieganiny w związku z przygotowaniami do Świąt możemy zadać sobie pytanie: "Jak ja przygotowuję się do narodzin tego, którego się świętuje?"

- zagaił papież środowe spotkanie z wiernymi. I wskazał, że "prostym, ale skutecznym sposobem przygotowań jest budowa szopki".

Ja też w tym roku podążyłem tą drogą. Pojechałem do Greccio, gdzie święty Franciszek zbudował pierwszy żłóbek razem z tamtejszymi mieszkańcami. Napisałem też list apostolski, by przypomnieć znaczenie tej tradycji

- dodał papież przywołując swój dokument, jaki podpisał 1 grudnia w tym miasteczku w regionie Lacjum.

Franciszek zaznaczył, że "żłóbek jest jak żywa Ewangelia. Przynosi Ewangelię do miejsc, w których się żyje; do domów, do szkół, do miejsc pracy i wypoczynku, do szpitali i domów opieki, do więzień i na place".

Budowę szopki papież nazwał "świętowaniem bliskości Boga".

Szopka oferuje inne nauczanie na temat życia. W tym gorączkowym czasem rytmie życia jest zaproszeniem do kontemplacji, przypomina nam o konieczności tego, by się zatrzymać

- powiedział. Stwierdził także, że "żłóbek - własnoręcznie wykonany obraz pokoju - jest dziś bardziej aktualny niż kiedykolwiek, gdy każdego dnia produkuje się na świecie tak dużo broni i tyle obrazów przemocy, zakradających się do oczu i serca". I zachęcil wszystkich do budowania szopek we własnych domach.

Zwracając się z kolei do Polaków Franciszek powiedział:

Za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Radujmy się obecnością Boga w osobie Dziecięcia, narodzonego w Betlejem z Maryi Dziewicy. Niech Dzieciątko Jezus będzie światłem na drogach waszego życia, pokojem i mocą, która wiedzie nas do zwycięstwa dobra nad złem.

Następnie papież złożył wszystkim życzenia "błogosławionych Świąt" i podzekował tym, którzy w tych dniach modlili sie za niego oraz z wielu stron świata przysłali mu życzenia mu z okazji urodzin i 50-lecia kapłaństwa.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 marca

Kto we Mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie.
Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,12-14; Ps 130,1b-8; Rz 8,8-11; J 11,1-45
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
29 marca – Konkatedra MB Zwycięskiej, Parafia Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter