25 stycznia
poniedziałek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ozdrowieńcy ratują chorych

Ocena: 0
552

Zabieg jest bezpieczny, nie ma możliwości zakażenia się dawcy, pobranie odbywa się przy użyciu jednorazowych sprzętów i zestawów. - mówi dr Joanna Wojewoda, kierownik Działu Dawców i Pobierania RCKiK w Warszawie, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. RCKiK

Coraz częściej słychać o osobach, które po podaniu osocza wyszły ze stanu ciężkiego i pokonały koronawirusa. Czy osocze stało się najlepszym środkiem w terapii chorych na COVID-19?

Potrzeba więcej czasu na zebranie danych, dokonanie analizy i opracowanie wniosków. W pierwszej fazie zachorowań, w marcu i kwietniu, kiedy zaczęliśmy pobierać osocze od ozdrowieńców i przekazywać do leczenia, traktowane było ono jako kolejny punkt w procedurze stosowania leku. W tej chwili osocze traktowane jest jako lek pierwszego rzutu, na równi np. z lekami antyretrowirusowymi. Stąd też większe zainteresowanie szpitali i na podstawie składanych zamówień można sądzić, że pozytywnie oceniają one ten lek.

Osocze zlecane jest do przetaczania w odpowiedniej fazie leczenia, w odpowiednim czasie. Na pewno nie jest przeznaczone do leczenia wszystkich hospitalizowanych osób, nie ma takiej potrzeby.

 

Czy terapia osoczem stosowana jest w pandemii koronawirusa w innych krajach?

Bazujemy na obserwacjach z wcześniejszych epidemii, które Polski nie dotknęły, a rozprzestrzeniały się w innych rejonach świata, jak ptasia grypa czy wirus ebola, który dziesiątkował chorych przede wszystkim w Afryce. Bazujemy też na pierwszych zachorowaniach na SARS-CoV-2. Pozytywne obserwacje skłoniły klinicystów i transfuzjologów do prób stosowania osocza od ozdrowieńców COVID-19 właśnie w leczeniu chorych. Po raz pierwszy zastosowano terapię tam, gdzie najwcześniej pojawiły się zachorowania, czyli w Chinach, a także we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie były masowe zachorowania, ciężki przebieg choroby i liczne zgony. Dosyć powszechne jest stosowanie osocza w terapii w Stanach Zjednoczonych. My bazujemy na procedurach opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia, a także przez lekarzy w Europie, i zawartych też w procedurach Rady Europy.

 

Czy każda osoba, która przeszła COVID-19, może oddać osocze dla chorych?

Muszą być spełnione wszystkie wymagania zdrowotne, tak jak w przypadku każdego dawcy krwi: osoba w wieku 18-65 lat, o masie ciała co najmniej 50 kg, w bardzo dobrym stanie zdrowia. Dyskwalifikują przebyte operacje, pobyt w krajach, w których występuje malaria czy inne choroby tropikalne, kolczykowanie, tatuaże, kontakty seksualne, które są tzw. zachowaniami ryzykownymi, wykonane w ciągu ostatniego pół roku gastroskopia i kolonoskopia. Czasowo dyskwalifikuje miesiączka i ciąża.

 

Czy trzeba mieć potwierdzone przejście COVID-19?

Osoba uważająca się za ozdrowieńca musi mieć potwierdzone zachorowanie – prosimy o pozytywny wynik testu RNA, wykonanego w czasie choroby, albo testu na przeciwciała, najlepiej anty-SARS-CoV-2, wykonane metodą ilościową w klasie IGG, najlepiej cztery tygodnie po ustąpieniu objawów. Możemy także zaakceptować rozpoznanie kliniczne, to znaczy kiedy była wizyta lekarska czy teleporada i skierowanie na izolację. W innych przypadkach zbieramy dokładny wywiad, jeżeli są tzw. twarde dowody, czyli były ewidentne objawy COVID-19 – wysoka gorączka, duszności, kaszel, utrata węchu, smaku oraz kontakt epidemiologiczny z osobą z potwierdzonym zakażeniem w ciągu dziesięciu dni przed wystąpieniem objawów – to osoba kwalifikuje się do pobrania osocza.

 

Jak dużym obciążeniem dla organizmu jest oddanie osocza?

Przy oddaniu osocza nie traci się krwinek czerwonych, jak np. przy oddaniu krwi pełnej. Dawca osocza traci płynną część krwi razem z białkami. Zaraz po pobraniu uzupełniamy płyny dożylnie – podajemy sól fizjologiczną; po zjedzeniu wysokobiałkowego posiłku, przy odpowiednim odżywieniu bardzo szybko organizm wraca do normy. Taka osoba ponownie może oddać osocze za tydzień oraz ponownie za dwa tygodnie, jeżeli jest odpowiednio wysokie miano przeciwciał.

 

Czy dawcy mogą czuć się bezpiecznie w miejscu pobrania?

Zabieg jest bezpieczny, nie ma możliwości zakażenia się dawcy, pobranie odbywa się przy użyciu jednorazowych sprzętów i zestawów. Bolesne może być samo wkłucie igły do żyły. Zabieg trwa, w zależności od ilości pobieranego osocza, od 30 do 50 minut.

 

Jak dużo osób odpowiada na apel i zgłasza się do waszego ośrodka na oddanie osocza?

Bardzo dużo osób się zgłasza, ale w czasie wywiadu okazuje się, że tylko niewielka część tej grupy może oddać osocze, bo np. ktoś nie jest do końca ozdrowieńcem, przyjmuje na stałe leki, albo ma choroby, jak niedoczynność tarczycy, dyskwalifikujące dawcę.

 

Ilu osobom chorym może pomóc ozdrowieniec?

Pobieramy jednorazowo 600 ml osocza, które zostaje podzielone na trzy jednostki, co wystarcza do podania trzem osobom. Przy trzykrotnym oddaniu osocze może posłużyć dziewięciu chorym. Jeśli jest wysokie miano przeciwciał w osoczu, to przy brakach osocza można je podzielić nawet na sześć porcji z jednego pobrania.

 

Gdzie mają się zgłaszać osoby, które chcą oddać osocze?

Na stronach Narodowego Centrum Krwi znajdują się lokalizacje w całej Polsce. W naszym centrum warszawskim przy ul. Saskiej pobieramy od ozdrowieńców osocze tylko metodą plazmaferezy – to znaczy samo osocze – a w naszych oddziałach terenowych na Mazowszu pobieramy pełną krew, z której oddzielamy osocze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
+ Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Dz 22,3-16 albo Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter