29 września
piątek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy cmentarz dla migrantów zmarłych na Morzu Śródziemnym

Ocena: 4.8
566

Archidiecezja Reggio Calabria-Bova w południowych Włoszech odnowiła cmentarz, na którym zostało pochowanych 45 migrantów, którzy w 2016 zostali wyłowieni z Morza Śródziemnego. Cmentarz w Armo stał się znakiem żałoby z powodu wielu ofiar ludzkiej obojętności, ale także symbolem pamięci, aby tego rodzaju tragedie nigdy więcej nie wydarzały się w przyszłości.

fot. www.wikipedia.org

Dzięki zaangażowaniu archidiecezji i pomocy włoskiej Caritas, przy współpracy z lokalnymi instytucjami, wybudowano ponad 140 grobów, aby umożliwić godny pochówek migrantów i ubogich, z których wielu pozostaje nieznanych.

Ten gest miłosierdzia niesie ze sobą ważne przesłanie: nie możemy przyzwyczaić się do tego, że Morze Śródziemne z mare nostrum zmienia się w mare monstrum, w morze niczyje, gdzie ludzie giną z powodu braku pomocy. Śmierć tych ludzi jest wielkim problemem, który wymaga wspólnego poszukiwania skutecznych i humanitarnych rozwiązań, w tym otwarcia korytarzy humanitarnych w celu ochrony osób ubiegających się o azyl

– powiedział kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Episkopatu Włoch.

Abp Fortunato Morrone, ordynariusz archidiecezji podkreślił, że cmentarz nie powstałby, gdyby nie rzesza wolontariuszy, którzy przez swoje zaangażowanie pokazali wielkie człowieczeństwo, na przekór skłonności do zapominania.

Widzieliśmy w tych 45 ciałach ciało Jezusa i dlatego troszczyliśmy się o nich, w dramacie ich śmierci. Namaściliśmy je zapachem zmartwychwstania Jezusa. Gest troski o nich jest troską o nasz świat, w przeciwnym razie Ewangelia może pozostać pustym tekstem, który nie dotyka nas w naszym codziennym życiu. Gest polegający na zapewnieniu miejsca dla tych ludzi na cmentarzu, aby pamięć o nich przetrwała, jest aktem chrześcijańskim, ale także konkretnym i politycznym w głębokim tego słowa znaczeniu.

– wyjaśnił hierarcha.

Podkreślił, że kiedy troszczymy się o społeczeństwo, zwracając szczególną uwagę na osoby najbardziej wrażliwe, ostatnie, odrzucone, mamy tu także wizję polityczną. Troska o ostatnich przynosi korzyść wszystkim, ponieważ zaczynając od dołu, dobroczynność rozszerza się i dotyka wszystkich.“

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły - święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie
i wszyscy słudzy pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter