28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nagrody przyznane powstańcom będą wolne od podatku

Ocena: 0
1852

Minister finansów Teresa Czerwińska wyda rozporządzenie, dzięki któremu nie będzie pobierany podatek dochodowy od nagród przyznanych powstańcom warszawskim - poinformował Paweł Jurek z biura prasowego resortu finansów.

fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

"Minister finansów prof. Teresa Czerwińska podjęła decyzję o wydaniu rozporządzenia, na podstawie którego nie będzie pobierany podatek dochodowy od nagród przyznanych Powstańcom Warszawskim" - poinformował w komunikacie Jurek.

Dodał, że wskutek rozporządzenia samorząd nie będzie miał obowiązku wystawienia – w przyszłym roku – rocznej informacji PIT-8C dotyczącej nagród dla weteranów.

Zgodnie z informacją resortu finansów, prace nad rozporządzeniem są prowadzone na podstawie Ordynacji podatkowej. Z chwilą skierowania do uzgodnień projekt będzie dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie poświęconym rządowemu procesowi legislacyjnemu.

Wypłaty specjalnych nagród dla żołnierzy Powstania Warszawskiego ruszyły pod koniec czerwca br. Nagroda w wysokości 4587,84 zł przysługuje - bez względu na miejsce zamieszkania - każdemu powstańcowi, którego dane znajdują się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagrody ustanowiono uchwałą Rady Miasta w marcu br. Powiadomiono o tym 1700 żołnierzy Powstania Warszawskiego, mieszkających w Polsce i poza krajem. Czas na zwrot wypełnionych kwestionariuszy upłynął 21 maja, przesłano ok. tysiąca ankiet.

14 czerwca Rada Miasta podjęła kolejną uchwałę, przyznając nagrody konkretnym - zgłoszonym z imienia i nazwiska - osobom, co pozwoliło na uruchomienie wypłat. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano 9 mln zł. Powstańcy mają otrzymać nagrody do 1 sierpnia, czyli rocznicy wybuchu Powstania.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter