27 stycznia
środa
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na weekend do klasztoru

Ocena: 0
1369

 

Uczestnicy mogą korzystać z sakramentu pokuty oraz indywidualnych rozmów z siostrami. Biorą udział we wspólnej modlitwie benedyktynkami, czyli monastycznej liturgii godzin w kaplicy zakonnej. Istnieje możliwość wysłuchania konferencji tematycznych znanej ze swych książek s. Małgorzaty Borkowskiej OSB. Siostry zapewniają dobrą lekturę duchową. Tylko raz dziennie przewidziane jest krótkie spotkanie indywidualne ze sprawującym opiekę nad grupą rekolekcyjną kapłanem lub mniszką.

„Wszystkim, którzy szukają ciszy, chwili refleksji, odpoczynku, pożywki duchowo-intelektualnej, a przede wszystkim spotkania i doświadczenia żywego Boga, gorąco polecam” – napisała na fanpage’u Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu Anna Zalesińska.

Wyjątkowym miejscem jest także najstarszy polski klasztor, czyli Opactwo Benedyktynów w Tyńcu z XI w., zbudowane na wapiennej skale nad Wisłą pod Krakowem. Chętni mają możliwość zamieszkania w Domu Gości, uczestniczą w liturgii godzin wraz z mnichami w kościele. Wokół klasztoru znajdują się ścieżki rowerowe i spacerowe. Miejsce sprzyja wyciszeniu, medytacji, spowiedzi oraz poznaniu duchowości benedyktyńskiej. W weekendy odbywają się warsztaty o różnej tematyce, które prowadzą do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i pokoju. W ofercie można znaleźć wiele propozycji, od zdrowego stylu życia do zajęć artystycznych, rozwojowych i z zarządzania.

„Dla mnie to skrawek nieba na ziemi. Przyjeżdżam do Tyńca regularnie od kilku lat. Zawsze spotykam się tutaj z gościnnością i serdecznością – dzieli się na fanpage’u Domu Gości Opactwa Benedyktynów w Tyńcu Sebastian Kotlarz. – Odczuwam olbrzymi respekt wobec prawie tysiącletniej historii tego miejsca. Uwielbiam tyniecki spokój i ponadczasowość”.

 


TRADYCJA LASEK

Długą tradycję rekolekcji ma również Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w podwarszawskich Laskach. Dom położony jest na skraju Puszczy Kampinoskiej.

Pierwsze rekolekcje odbyły się tu w 1927 r. dla grupy inteligencji z „Kółka” prowadzonego przez kierownika duchowego Zgromadzenia ks. Władysława Korniłowicza. Goście korzystali z pomieszczeń Zakładu dla Niewidomych. Budowa Domu Rekolekcyjnego zakończyła się w 1933 r.

W okresie międzywojennym Laski cieszyły się dużą popularnością wśród poszukujących indywidualnych rekolekcji. Były wśród nich osoby niepraktykujące od lat, niewierzący, a nawet nieochrzczeni, których przyciągał charyzmatyczny ks. Korniłowicz. W czasie II wojny światowej dom był dwukrotnie przeznaczony dla rannych i służył jako szpital. Dziś osoby przyjeżdżające na dni skupienia uczestniczą w modlitwach sióstr: jutrzni, nieszporach, Różańcu, adoracji Najświętszego Sakramentu, a w okresie Wielkiego Postu – w Drodze Krzyżowej.

„Widok z okna, las, cisza... Tu przyjeżdża się jak do domu, gdzie czekają otwarte serca sióstr” – napisała na fanpage’u Domu Rekolekcyjnego w Laskach Irmina Głowacka.

 


KARMEL W PIOTRKOWICACH

Przy Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach, w połowie drogi między Kielcami a Buskiem-Zdrój, powstał w 2003 r. Karmelitański Dom Modlitwy. Na osobiste rekolekcje i dni skupienia przyjeżdżają tu osoby świeckie, siostry zakonne oraz kapłani. W czasie rozmowy z opiekunem Domu Modlitwy przybywające osoby mogą określić charakter i cel pobytu. Najczęściej goście włączają się w modlitwę wspólnoty w kaplicy zakonnej.

Alternatywę stanowi podjęcie skupienia pustelniczego, czyli przeżycia czasu w samotności, z modlitwą prywatną. Można poprosić o rozmowę ukierunkowującą albo podsumowującą skupienie i skorzystać z sakramentu pojednania. Jeśli przyjazd służy przeżyciu rekolekcji dotyczących konkretnego tematu lub problemu, opiekun domu zachęca do zwrócenia się do niego po odpowiednią lekturę lub konferencję nagraną na CD. Uczestnicy chętnie dzielą się świadectwami poprzez stronę internetową Karmelitańskiego Domu Modlitwy.

„Na nowo usłyszałam Jego głos, który zaginął mi w zewnętrznym i wewnętrznym chaosie. Ten czas to dar, za który jestem wdzięczna Bogu i ludziom. Dziękuję za ciszę, modlitwę, świadectwo prostoty i pokory, radość oraz otwartość serca” – napisała s. Gaudencja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy albo wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,1-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter