22 stycznia
sobota
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzea Bitwy Warszawskiej

Ocena: 0
560

Na pamiątkę epokowego zwycięstwa w 1920 r. powstaną w Ossowie i Radzyminie muzea Bitwy Warszawskiej.

fot. arch. UMWM

Projekt muzeum w Radzyminie

W Ossowie muzeum wznoszone jest nieopodal sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, w miejscu, gdzie co roku odbywają się rekonstrukcje zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Projekt kompleksu memorialnego został wybrany do realizacji już w 2017 r. przez ówczesnego szefa resortu obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Chociaż zapowiadano otwarcie placówki na jubileusz stulecia „Cudu nad Wisłą”, nawet nie ruszyła realizacja projektu. W sierpniu 2020 r., tuż przed obchodami jubileuszu, minister Mariusz Błaszczak oficjalnie ogłosił rozpoczęcie budowy placówki. Prace jednak jeszcze długo nie ruszyły. MON nie chce się wypowiedzieć na temat powodów opóźnienia.

– Zakończenie procesu inwestycyjnego i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie zaplanowano na drugą połowę 2023 r., a organizacja wystawy stałej przewidziana jest na trzeci–czwarty kwartał 2023 r. – zapewnia Sebastian Warlikowski, rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego, którego filią będzie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Za wykonywanie prac budowlanych odpowiada AMW Sinevia Sp. z o.o., będąca generalnym wykonawcą inwestycji, inwestorem zastępczym zaś, sprawującym nadzór inżynierski nad realizacją robót, jest Stołeczny Zarząd Infrastruktury.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 45 (836), 07 listopada 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 10 listopada 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

Sobota, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. Najświętszej Maryi Panny w sobotę/ wsp. św. Wincentego, diakona i męczennika/ wsp.  św. Wincentego Pallottiego
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 3,20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter