28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msze, przemarsze, biegi, koncerty - jutro w całym kraju obchody Narodowego Święta Niepodległości

Ocena: 0
276

Uroczyste Msze św. w intencji Ojczyzny, przemarsze ulicami miast, koncerty pieśni patriotycznych oraz niepodległościowe biegi, pikniki i gry miejskie - złożą się w piątek 11 listopada na świętowanie w całej Polsce 104. rocznicy odzyskania niepodległości.

fot. arch.www.idziemy.pl

W tym roku główne obchody zostaną przedłużone do soboty o uroczystość złożenia w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej doczesnych szczątków trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie. Główne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbędą się tradycyjnie w Warszawie. Wezmą w nich udział najwyższe władze państwowe z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, członkami rządu, parlamentarzystami, władzami samorządowymi oraz rzeszą mieszkańców stolicy.

Rano prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 9.00 prezydent wręczy w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

O godz. 10.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Weźmie w niej udział prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Swoją obecność zapowiedział także przebywający z wizytą w Polsce prezydent Litwy Gintaras Nauseda z małżonką.

Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą podczas Mszy św. Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 r. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 17.00 zaplanowano też koncert “Requiem dla świata”.

W południe z kolei odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których prezydent Duda zabierze głos. W swoim przemówieniu ma podjąć wątki ofiarności związanej z walką o niepodległość w kontekście tak historycznym dla Polski, jak i współczesnym dla naszego sąsiada - Ukrainy. Następnie złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dzień później, w sobotę 12 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się uroczystości złożenia doczesnych szczątków trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Ich szczątki spoczną w Mauzoleum Prezydentów, które powstaje w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej. W tym miejscu zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy obecnie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków. W hołdzie dla Prezydentów RP o godz. 16.30 zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter